За оставане на Гърция в еврозоната и за допълнителни мерки за стимулиране на икономическия растеж, се обявиха френският президент Франсоа Оланд и канцлерът на Германия Ангела Меркел при първата си официална среща след встъпването в длъжност на френския държавен глава.
Франсоа Оланд и Ангела Меркел дадоха пресконференция, последвана от официална вечеря, съобщи АФП.
Искаме Гърция да остане в еврозоната. Готови сме на допълнителни мерки за икономическия растеж в Гърция, каза Меркел.
Тя обяви, че има допирни точки относно икономическия растеж с Оланд, въпреки широко оповестените през последните седмици различия.
Нямам никакви безпокойства във връзка с факта, че имаме допирни точки относно икономическия растеж, заяви канцлерката на общата пресконференция в Берлин.
Тя подчерта, че растежът е "обща концепция", която може да включва различни мерки и че тя ще разговаря с президента Оланд за различията, които може да има между тях.
Меркел каза, че Франция и Германия "съзнават отговорността, която носят за доброто развитие" на Европа.
Съгласни сме, когато казваме, че сме длъжни да работим заедно, добави тя, като увери, че понякога пресата изтъква по-големи различия, отколкото са в действителност между нея и Франсоа Оланд.
На свой ред френският президент Франсоа Оланд каза, че желае стабилни и отнасящи се с уважение към политическите ни разбирания отношения между Франция и Германия.
Искаме да работим заедно за благото на Европа, добави Оланд.
Той каза още, че е готов "да сложи всичко на масата" в Брюксел на Европейския съвет на 23 май, включително и въпроса за еврооблигациите.
Меркел и Оланд са под натиск след провала на последния опит за съставяне на коалиционно правителство в Гърция, насред дълговата криза в Европа. Атина ще трябва да организира нови законодателни избори през юни в контекста на нестабилност, която подклажда страховете за излизане на Гърция от еврозоната.
Франсоа Оланд, който е сред критиците на политиката на финансова дисциплина на Меркел, заяви в словото си при встъпването си в длъжност, че иска да "открие нов път в Европа", като предлага "нов пакт, който да обедини необходимото намаляване на обществената задлъжнялост с необходимото стимулиране на икономиката".
Коментари