Мексико би могло да изпревари Бразилия, която тази година стана шестата световна икономическа сила, и през следващите години да се превърне в господстваща икономика в Латинска Америка, прогнозират анализатори.
Въпреки насилието, свързано с трафика на дрога, Мексико е на път да стане предпочитано място за чуждите инвестиции, преди всичко заради увеличаването на заплатите в Китай.
Предвиждаме Мексико да изпревари Бразилия и да стане № 1 в Латинска Америка още през 2022 г. благодарение на силния растеж и на нарастването на производителността, заявяват анализатори от базираната в Азия финансова компания "Номура", съобщават АФП и БГНЕС.
През 2011 г. Мексико постигна растеж от 3,9%, а Мексиканската централна банка очаква тази година той да достигне 4,25%. Растежът в Бразилия се забави до 2,7% миналата година, а за 2012 г. се очаква той да бъде едва 1,6%.
Забавянето настъпи след изживяното от Бразилия "златно десетилетие", за което допринесе апетитът на Китай за суровини след влизането на азиатския гигант в Световната търговска организация (СТО) през 2001 г.
Мексико е на "прага на нова ера" в момент, когато все повече индустриалци се установяват в страната заради поскъпването на работната ръка в Китай, изтъква "Намура".
Според Бостънската консултантска група, занимаваща се с глобалното управление, вече е по-изгодно да се произвежда в Мексико, отколкото в Китай.
"Смятаме, че тази година производствените разходи в Мексико ще са еднакви или по-ниски от тези в Китай" - цитира АФП становището на Хал Съркин, старши съдружник в американската консултантска група.
Фактът, че Мексико има обща граница със САЩ, главния световен вносител, сега е от полза, но крие и риск в случай на забавяне на американската икономика.
Мексико стана четвъртият износител на коли тази година. Други индустриални отрасли като аеронавтиката и електрониката също бележат подем.
В началото на годината Нисан, Форд и БМВ огласиха планове за отваряне на нови заводи или за увеличаване на производството в Мексико.
Този месец Ауди стана последният автомобилостроител стъпил в Мексико. Неговият завод в Сан Хосе Чиапа, в централната част на страната, ще даде възможност за разкриване на 3000 до 4000 работни места. Ауди предвижда годишно производство от 150 000 коли още с отварянето на завода през 2016 г. Така ще изпращаме нашите коли без мито в САЩ, в Латинска Америка и в Европа, заяви говорителят на компанията Уве Вернер.
Това решение ще намали разходите ни, ще увеличи печалбите и ще ни даде решаващо предимство пред клиентите, подчерта той.
Индустриалци продължават да се установяват в Мексико въпреки насилието, което взе близо 60 000 жертви за шест години. Според анализатори този проблем тревожи и компаниите.
Насилието се отрази през миналата година върху икономическите резултати на Мексико. Националният статистически институт обяви преди два дни, че престъпността е струвала близо 16,5 милиарда долара на мексиканската икономика през 2011 г. или 1,38% от БВП.
Коментари