Днес в света не липсват примери за това как мощта на корпорациите влияе на родните им икономики – страната, в която гигантът плаща данъци и насочва по-голямата част от инвестициите си.
Да вземем например телекомуникационният колос Nokia. От 1998 до 2007 г. корпорацията обезпечава една четвърт от ръста на брутния вътрешен продукт на Финландия, изчислява националният изследователски институт Research Institute of the Finnish Economy.
Нещо повече – около 30% от инвестициите в страната се дължат на вложенията на Nokia в разработката и развитието на нови технологии. За указания период, дружеството реализира 20% от финландския износ, и отговаря за 23% от общо всички събрани корпоративни данъци.
Подобна зависимост обаче е опасна. Докато доскоро Nokia се хвалеше с лъвския пай от пазара на мобили устройства, към второто тримесечие на 2012 г. делът му вече не надвишава 20%.
И ако днес приходите на Nokia са съпоставими с 20% от БВП на Финландия, то има и още по-мащабни организации, оценявани на половината от икономиката на родната си страна – а дори и повече. В случай на срив на империята им, тези корпорации ще повлекат със себе си и държавата.
Приходите на ArcelorMittal например отговарят за 161% от брутния вътрешен продукт на Люксембург за 2011 г.
При Essar Energy от Мавриций, този дял е 132%.
Royal Dutch Shell реализират 56% от БВП на Холандия, China Mobile от Хонг Конг – 34%, Glencore от Швейцария - 29%, Statoil в Норвегия - 24%, PTT в Тайланд - 23%, Hon Hai в Тайван - 20% и Mol Group от Унгария – 19%, разкриват данни на The Economist и Bloomberg.
Коментари