Износът вече не е двигател на българската икономика - статистиците изнесоха поредно доказателство за негативния тренд.
С 2,6% е намалял износът ни към страните от ЕС през първите девет месеца на годината спрямо същия период на 2011 г., сочат предварителните данни на НСИ. Този спад не е толкова изненадващ, тъй като база за сравнение са рекордните обеми достигнати миналата година (вж. таблицата), а и логичен на фона на ескалиращата рецесия в европейските страни.
Стойността на изнесените стоки и услуги през първите девет месеца възлиза на 17.8 млрд. лева.
Основните търговски партньори на България са Германия, Италия, Румъния, Гърция, Франция и Белгия, които формират 70.8% от износа за държавите членки на ЕС.
През септември износът за ЕС намалява с 4.8% спрямо август и е в размер на 2.1 млрд. лева.
Вносът обаче продължава да расте. За периода до септември той се увеличава с 10.4% спрямо деветмесечието на предходната година и е на стойност 21.7 млрд. лв. Най-голям е стойностният обем на стоките, внесени от Германия, Италия, Румъния, Гърция и Испания.
Не такава обаче е картината на месечна база. За септември НСИ отчита спад на вноса ни спрямо август в размер на 2,5% (това е и първият месец на вноса от две години насам.
Външнотърговското салдо за деветмесечието е отрицателно и е на стойност 3.88 млрд. лева.
Най-голям ръст на износа (40.4%) има в сектор „Минерални горива, масла и подобни продукти”, а най-голям спад (29.8%) - при износа от сектор „Необработени (сурови) материали, негодни за консумация (изкл. горивата)” .
При вноса от ЕС най-голямо процентно увеличение (49.8%) е отчетено в сектор „Минерални горива, масла и подобни продукти”, а намаление (10.3%) се наблюдава в сектор „Необработени (сурови) материали, негодни за консумация (изкл. горивата)”.
Какво се случва с износа ни към трети страни? Очаквайте подробности малко по-късно.
Коментари