Еврозоната пусна в ход в понеделник (8 октомври) дългоочаквания спасителен фонд на стойност 500 млрд. евро.
Стартирането на Европейския механизъм за стабилност (ЕМС), който ще оперира с 500 млрд. евро, е "исторически момент в определянето на бъдещето на валутния съюз", заяви министър-председателят на Люксембург а Жан-Клод Юнкер след срещата на Еврогрупата.
Финансовите министри от еврозоната се срещнаха точно 10 дни преди форума на европейските лидери в Брюксел. Това се случи, след като затишието на пазарите им даде глътка въздух след дългите сътресения и тревоги за бъдещето на Испания.
Европейският механизъм за стабилност е основна крачка към защитата на еврозоната от дългови кризи.
Икономическата обстановка на континента обаче не е обнадеждаваща. Мнозинството от експертите се опасяват, че Европа крачи обратно към рецесия (прогнозите на МВФ го потвърждават), което би задълбочило допълнително стагнацията.
Властите в Брюксел в петък обявиха, че Гърция няма да получи зелена светлина за размразяване на част от спасителния й план нито в Люксембург, нито на 18-19 октомври в Брюксел, заради различията на Атина с Европейската централна банка и Международния валутен фонд.
Междувременно азиатските фондови пазари затвориха с по-ниски от очакваното резултати. Хонконг спадна с 0,89%, Сидни изгуби 0,28%, а Сеул се сви с 0,67%. Токийската борса бе затворена заради националния празник в страната.
Световната банка (СБ) свали прогнозата си за развиващите се страни в Източна Азия и Тихоокеанския регион на 7,2% заради най-лошото икономическо представяне на Китай през последните 13 години.
Според Банката, китайската икономика ще нарасне с едва 7,7% през т.г., след като отбеляза растеж от 9,3 през 2011. Това ще бъде най-слабото й представяне от 1999 насам, но мерките на Пекин ще изтласкат растежа обратно над ключовите 8% през 2013.
Коментари