Да падне търговската тайна за обществени поръчки призова Цветан Симеонов, председател на УС на БТПП по време на форум "Пакт за почтеност при обществените поръчки: нов подход за превенция на корупцията в България", организиран от Асоциация "Прозрачност без граници".
Палата продължава да настоява, че когато се харчат обществени средства, информацията по сделките не бива да бъде закрита за обществена проверка, а търговската тайна да си остане за частните поръчки.
Сред нещата от особена важност за бизнеса в бъдещите промени в Закона за обществените поръчки е компютъризирането на информация за поръчките, стана ясно по време на форума.
Трябват ясни и точни критерии за класиранията по обществените поръчки.
Не комисии, а компютърна програма да класира кандидатите. Така фактите ще подлежат и на обществен контрол, смятат от промишлената палата.
БТПП настоява също така за включването на представители на съответния бранш в комисиите.
Необходимо е да има представители на браншовите организации, категорично заяви Цветан Симеонов.
Нямаме нищо против международните представители на неправителствени организации, каквато е Transparency International. Браншовите организации са организации на изпълнителите, но са същевременно и съюз от конкуренти, където е малко по-трудно отколкото в държавните организации да се крият нещата от общественото мнение.
С оглед на прозрачността бихме желали да видим публикувани данни, например на начислените неустойки на изпълнителите, каза още Симеонов.
Освен бяла книга на добрите фирми да се създаде и "черен" списък на кандидати, които са представяли документи с невярно съдържание. Такъв списък ще полезен, защото става дума за харчене на обществени пари.
След като не можем да се справим с критериите и показателите, ще е по-хубаво да бъдат изключени като показател за обща оценка, като например срокът за плащане, с който систематично се нарушават правилата. Точно по този показател, с вътрешна информация се научава кога ще бъде осигурено финансирането.
БТПП винаги е настоявала да има ясни срокове за плащане и тези срокове да бъдат прозрачни за всички.
По другите показатели нека се състезават фирмите или, ако в критериите за класиране участва показателят срок на плащане, да има задължително финансово обезпечение, препоръчват от там.
Друг проблем е когато има възлагане на една цяла поръчка, а картината при периодичните доставки става тотално различна.
Ако контролните органи си бяха на мястото бизнесът нямаше да търси други форми на контрол, заключиха участниците на форума.
Коментари