През 2015 г. – 2016 г. ще възстановим равнището на българската икономика от 2008 г.
Това каза ректорът на УНСС проф. Стати Статев при откриването на конференция на тема „Предпоставки и перспективи за устойчив икономически растеж в България и Европа” в УНСС, предаде агенция Фокус.
За възстановяването на инвестициите от равнището им от 2008 г. ще са необходими 5-6 години, смята проф. Статев.
Неблагоприятна тенденция е намаляване на относителният дял на дохода от домашно стопанство. Намираме са на минимално оптималния фискален резерв, което предполага в бъдеще нарастване на държавния дълг, каза проф. Статев.
България е една от страните с най-нисък БВП в Европа. Икономическата теория и практика все още нямат обяснение за настоящата криза, продължи той.
Според ректора на УНСС все още са дискусионни въпросите дали кризата е банкова или глобално икономическа, дали е отминала.
Според мен настоящата криза много наподобява кризата от 1974 г. Кризата протича като хроника на една предизвестена смърт, всички знаят, че са в криза, но никой не се трогва чак толкова, отбеляза проф. Статев.
Банките бяха сатанизирани като единствено виновни за кризата, каза той. Според него банките са предприели отбранително поведение.
В България е важно да се привличат инвестиции, но и да се създадат системи за трансфер на знания, каза директорът в Генерална дирекция „Икономически и финансови въпроси” в Европейската комисия (ЕК) Ищван Шекели на конференцията.
Според Шекели е важно да се ускорят реформите, иновациите, ученето през целия живот.
Иновацията е концепция, свързана с границите. В университетите са се отклонили от вписването на бизнеса, хубаво е това да бъде преодоляно. Трябва да намерите начин в тази нова среда. Не трябва да търсите евтини пари. Трябва да се използват оптимално човешките ресурси, каза Шекели.
Според Шекели България трябва да е привлекателна за външни инвеститори. Освен това преките чужди инвестиции пораждат култура на спазване на разпоредбите, смята той.
Според него подобряването на бизнес културата ще е в помощ на увеличаване на инвестициите. Важно е да се намалят разходите за правене на бизнес, така се получава по-голяма продуктивност, отбеляза Шекели.
Добрата новината е, че България е преминала през преструктурирането на макроикономическите си показатели. Страната се преструктурира, но все пак стои наследството на периода на „лесните пари”, каза Шекели.
Той отбеляза, че България е фискално дисциплинирана.
Много важен е въпросът за растежа. В миналото голяма част от него беше от внесен капитал. В бъдеще внесеният капитал ще бъда значително по-малко, посочи Ищван Шекели.
Урок от кризата е, че банковият сектор няма да има такава роля и няма да е основен фактор на трансграничен трансфер, заяви той.
Коментари