Икономическата ситуация в България е далеч по-добра, отколкото в други страни членки на Европейския съюз.
Това каза пред Радио Фокус експертът от Института за пазарна икономика Калоян Стайков в коментар на списъка със страните от Европейския съюз, които са най-уязвими за икономически и социални сътресения, сред които попада и България.
Вчера стана ясно, че Европейската комисия е съставила "черен списък" на такива страни в ЕС. В този списък попадат Италия, Испания, Унгария и Кипър.
Специалистите от Еврокомисията са изготвили и "сив" списък, в който влязохме и ние, наред с Великобритания, Франция, Белгия и Словения. Тези страни се разглеждат като "намиращи се в зона на икономически риск". Гърция е извън всякакви списъци, тъй като в нейния случай действат специални стабилизационни програми.
Оценката се прави въз основа на десет ключови икономически показатели, сред които размер на държавните средства и дългове, макроикономическата ситуация и динамиката на нейното развитие, цената на работната сила, данъчната система, социалните гаранции.
Икономистите успокояват, че попадането ни в този списък не е повод за безпокойство.
Според Калоян Стайков, икономическите показатели на страната ни се развиват добре и икономиката расте. За съжаление тази година се очаква по-бавен растеж, посочи Стайков.
Що се отнася до останалите показатели и тези, които са включени в списъка на Европейската комисия, страната ни се развива сравнително добре.
Показахме, че сме достатъчно гъвкави, за да се справим със сериозен дефицит по текущата сметка. Показахме, че икономическият ръст няма да пострада сериозно, когато спрат преките чуждестранни инвестиции или значително намалеят. Икономиката ни е достатъчно гъвкава и това се доказа през последните няколко години, каза Калоян Стайков.
Той допълни, че целта за ранно предупреждение при съставянето на списъка не може да бъде изпълнена, тъй като показателите се наблюдават за минал период. Няма как на този етап комисията да даде адекватни препоръки за коригиране, тъй като корекциите вече са факт, уточни икономистът.
По думите му, технически кризата е свършила отдавна, но реалната икономика ще усети ефектите със закъснение.
Калоян Стайков изтъкна, че мерките за намаляване на лихвите, предложени от финансовото министерство не биха могли да имат ефект и опитът за намеса в политиката на банките е изключително вреден.
Съживяване на кредитирането следва добрите перспективи в икономиката, а не обратното, подчерта Стайков.
Коментари