Икономическото въздействие на дипломатическия разрив между Катар и съседите в Персийския залив досега беше ограничено, но продължителната криза би могла да отслаби средносрочния растеж на региона. Това съобщи Международният валутен фонд, предаде AFP.
На 5 юни Саудитска Арабия, Обединените арабски емирства, Бахрейн и Египет прекратиха дипломатическите си връзки с Катар и наложиха икономическа блокада, обвинявайки Доха за насърчаването на екстремистки групи. Катар отрече тези обвинения, но четирите държави замразиха всички икономически сделки с богатата на газ страна.
"Дипломатическият разрив между Катар и съседните страни имаше ограничен ефект върху икономиката. Досега няма признаци, че кризата влияе върху растежа в Персийския залив. Продължаващите отношения обаче могат да отслабят перспективите за растеж в средносрочен план не само за Катар, но и за други страни от региона", се казва в доклада на МВФ.
Според експертите, разцеплението ще доведе до намаляване на инвестициите и растежа и увеличаване на разходите за финансиране в Катар и в останалата част от областта. Те посочват, че кризата доведе и до известен финансов натиск върху Доха, тъй като кредитният й рейтинг беше понижен, с ръст на междубанковите лихвени проценти и намаляване на депозитите в частния сектор.
Миналия месец Moody's Investors Service изчисли, че около 30 млрд. долара са били изтеглени от банковата система на Катар през юни и юли.
Коментари