Ханделсблат: България - нереализирана експортна сила


Ханделсблат: България - нереализирана експортна сила
Снимка:

429

България търси инвеститори, които да оживят икономиката й. Само че преди това правителството би трябвало да се погрижи за подобряване на условията, пише германският "Ханделсблат", цитиран от Дойче веле.

Който не ползва преференциална подкрепа от Агенцията за насърчаване на инвестициите, има нелека съдба в България, констатира Тил Хопе.

В статията, носеща заглавието "Несъстоялата се експортна сила", той пише следното: България се нуждае от чуждестранни фирми, ако желае да се утвърди като място за производство в ЕС. Затова и София активно си прави реклама пред инвеститори с помощта на кампания, финансирана от Общността. Засега обаче без голям ефект. Преките инвестиции почти не помръдват от ниското ниво, на което са застинали, констатира Виенският институт за международни икономически сравнения в последния си доклад за развитието на конюнктурата. Чуждите инвестиции в България през тази година вероятно ще възлизат само на около един милиард евро.

Ниските данъци и заплати не са достатъчно примамливи

При това страната наистина има предимства. Фирмите, както и частните лица са натоварени само с 10% данък - най-ниската ставка в целия ЕС. Заплатите и надниците също са най-ниските в рамките на цялата Общност, което разбира се е много голям недостатък за местните хора. За разлика от съседна Румъния политическото положение в България е спокойно и не парализира развитието на икономиката.

И въпреки това много фирми не са доволни от присъствието си в страната. Според анкета на Германско-българската търговска камара, всяка трета фирма НЕ би инвестирала в България повторно. Мениджърите са особено недоволни от ниската дееспособност на администрацията, която често пъти бави важни решения. Освен това те критикуват непрозрачността при раздаването на обществени поръчки и недостатъчна правна сигурност. Корупцията все още остава широко разпространена, а шосейната и железопътна мрежа в голямата си част не отговарят на европейския стандарт.

Без подобрен бизнес климат не може да функционира и експортната стратегия, която беше препоръчана от икономистите на Световната банка. В момента тя се изпълнява от правителството доста половинчато. В периода до финансовата криза, икономическата политика се концентрираше над това да стимулира търсенето на вътрешния пазар, а това в крайна сметка доведе до сапунения мехур с недвижимите имоти. И без друго потенциалът на този вътрешен пазар със само 7,3 милиона потребители е доста скромен.

Износът: една несбъдната мечта

Отбелязвайки прираст от по една трета, през последните две години износът действително теглеше икономиката напред. Само че през последните месеци растежът замря, търсенето от ЕС значително намаля вследствие на рецесията в еврозоната. За идните две години се прогнозира само минимален плюс.

За да се подобри конкурентоспособността, експерти настояват за усъвършенстване на администрацията и инфраструктурата и преди всичко за реформи в образователната система. Защото големите германски фирми успяват да наемат квалифицирана работна ръка, тъй като предлагат добро заплащане, но много средни и малки фирми изпитват сериозен проблем с набавянето на добри кадри, поради факта, че образованието е доста отдалечено от реалността в професионалния живот, казва Митко Василев, главен управител на Германо-българската индустриална и търговска камара.

  • Етикети:

Още от Макроикономически поглед


Помогнете на новините да достигнат до вас!


Радваме се, че си с нас тук и сега!

Посещавайки Expert.bg, ти подкрепяш свободата на словото.

Независимата журналистика има нужда от твоята помощ.

Всяко дарение ще бъде предназначено за неуморния екип на Expert.bg.

Банкова сметка

Име на получател: Уебграунд Груп АД

IBAN: BG16UBBS80021036497350

BIC: UBBSBGSF

Основание: Дарение за Expert.bg

Sportlive.bg
Реклама

Валути

BNB Logo
  • EUR
    1
    1.955
  • USD
    1
    1.85809
  • GBP
    1
    2.3487
  • JPY
    100
    1.20337
виж всички
Реклама

Най-четени новини


виж всички