През септември годишната инфлация в Турция се е ускорила до близо 25% - най-високият ръст, откакто Реджеп Ердоган управлява страната.
Рекордно високата инфлация подчертава задълбочаващото се негативно влияние на валутната криза върху икономиката на страната и върху обикновените потребители.
Индексът на потребителските цени (CPI) се повиши през септември с 6,3% спрямо август, надвишавайки съществено осредните прогнози за повишение с 3,4%, като на годишна база инфлацията се ускори до 24,52% от 17,9% месец по-рано, докато участниците на финансовите пазари прогнозираха по-умерено ускоряване на инфлацията до 21,1 на сто. Това показват данни на турската национална статистика, цитирани от БНР.
Според Turkish Statistical Institute увеличението на инфлацията се дължи на солиден месечен ръст с 11,41% на цените за мебели и на друго домакинско оборудване, с 9,15% на транспортните цени, със 7,42% на цените на разнородните стоки и услуги и с 6,4% на цените за хранителни стоки и за безалкохолни напитки.
По-високата от очакваното септемврийска инфлация допринесе за първоначално ново понижение на турската лира спрямо щатския долара и еврото, след което обаче беше париран част от нейния спад, тъй като рязкото повишаване на потребителските цени предполага и ново агресивно вдигане на лихвите на централната банка на Турция.
Щатският долар се търгува около 6,0100 турски лири, а еврото около 6,9500 лири, след като двете водещи валути поскъпнаха за кратко към нива съответно от 6,0870 и от 7,0580 лири.
През настоящата година турската лира се обезцени с близо 40% спрямо щатския долар в резултат на инвеститорски притеснения, че президентът на страната Реджеп Ердоган ще оказва контрол върху независимата централна банка.
Коментари