Германският конституционен съд отхвърли в четвъртък спешни жалби, насочени към спиране на търговското споразумение на Европейския съюз с Канада. Това предаде БНР.
Базираният в Карлсруе съд изслужа най-големия в неговата история граждански иск на около 200 хиляди ищци, настояващи в последните минути за разпореждане, имащо за цел да спре търговското споразумение между ЕС и Канада, известно като CETA (Comprehensive Economic and Trade Agreement), преди то да влезе в сила.
Съдът също така изслуша и конституционното възражение по този въпрос от страна на радикалната немска левица Die Linke, която е опозиционна партия в парламента на Германия.
Жалбите имаха за цел да принудят правителството на Германия да промени своя курс и да гласува през следващата седмица в Брюксел против сделката. С това гласуване ще бъде дадено официалното начало на процеса по ратификация на търговското споразумение с Канада, което ще включва всички парламенти на страните - членки на ЕС и може да продължи с години. Части от сделката ще започнат да влизат в сила преди процеса на одобрение да бъде окончателно приключен.
Подобно на Търговското партньорство за търговия и инвестиции (ТПТИ) между ЕС и САЩ, и CETA предизвиква множество притеснения сред европейските граждани - за масово навлизане на чуждестранни храни и стоки на пазарите и унищожаване на местна продукция, за загуба на работни места и др. Според някои експертни мнения CETA ще повлияе най-зле на по-слабо развитите икономики в ЕС, сред които е България.
Коментари