„Фискалният пакт” на Европейския съюз, тежко извоювана стъпка в посока на по-тясна икономическа координация, съгласувана като част от усилията на блока да се обуздае изтощителната дългова криза, влиза в сила във вторник, 1 януари, предаде АФП.
Финализирано през март, 25 от 27-те страни членки приеха „правилото за балансиран бюджет” в пакта, което има за цел да гарантира, че правителствата вече няма да се разпростират върху масивни бюджетни дефицити, които станаха причина за дълговата криза и почти предизвикаха краха на еврото.
„Пактът за фискална стабилност” предвижда наказания за правителствата, нарушили правилата за ограничаване на дефицитите и дълга, осигурявайки степен на централноевропейски надзор.
Клаузата за балансиран бюджет трябва да бъде вписана в местните законодателства и за предпочитане да бъде заложена в националните конституции, с цел в бъдеще да бъде трудно нейното променяне и заобикаляне.
Британският премиер Дейвид Камерън отказа да подпише това, което Лондон смята за допълнително посегателство от страна на Брюксел в ключови национални права за определяне на данъците и приоритетите в разходите. Към съпротивата на Великобритания се присъедини и скептичната Чехия.
Коментари