Февруари се оказа по-благоприятен за българския бизнес климат


Февруари се оказа по-благоприятен за българския бизнес климат
Снимка:

496

През февруари 2013 г. общият показател на бизнес климата се повишава с 5.7 пункта в сравнение с предходния месец в резултат на по-благоприятните мнения на стопанските ръководители от всички наблюдавани отрасли - промишленост, строителство, търговия на дребно и услуги, съобщиха от Националния статистически институт (НСИ).

Съставният показател "бизнес климат в промишлеността" нараства с 3.6 пункта спрямо януарското си равнище поради подобрените оценки на мениджърите за настоящото бизнес състояние на предприятията. Настоящата производствена активност се оценява като намалена, докато в очакванията за бизнес състоянието и дейността в отрасъла през следващите месеци се наблюдава известен оптимизъм, който обаче е по-умерен в сравнение с предходната анкета. Несигурната икономическа среда и недостатъчното търсене от страната остават основните фактори, затрудняващи съответно 54.1% и 44.5 % от промишлените предприятия в бранша. Относно продажните цени очакванията са за запазване на тяхното равнище през следващите три месеца.

През февруари 2013 г. съставният показател "бизнес климат в строителството" се повишава с 4.1 пункта, което се дължи на по-оптимистичните очаквания на строителните предприемачи за бизнес състоянието на предприятията през следващите шест месеца. Очакванията им по отношение на строителната активност през следващите три месеца са също по-благоприятни, което е съпроводено и с намерение за допълнително наемане на персонал. Основните пречки за развитието на бизнеса в отрасъла продължават да бъдат свързани с несигурната икономическа среда и финансовите проблеми. През последния месец обаче анкетата отчита засилване на негативното влияние на фактора "недостатъчно търсене", който измества от третото място фактора "конкуренция в бранша". По отношение на продажните цени в строителството преобладаващите очаквания са те да останат без промяна през следващите три месеца.

Съставният показател "бизнес климат в търговията на дребно" нараства с 11.7 пункта в сравнение с януари поради подобрените оценки и очаквания на мениджърите за бизнес състоянието на предприятията. Регистрира се повишен оптимизъм в прогнозите на търговците за следващите три месеца и по отношение на обема на продажбите и на поръчките към доставчиците. Основният фактор, затрудняващ дейността в отрасъла, остава несигурната икономическа среда, като през последния месец се наблюдава повишаване на негативното му въздействие. На второ място е недостатъчното търсене, чието отрицателно влияние обаче намалява спрямо януари с 14.4 пункта. Очакванията за движението на цените в търговията на дребно през следващите три месеца са в посока на увеличение.

През февруари 2013 г. съставният показател "бизнес климат в сектора на услугите" се повишава с 5.3 пункта, което се дължи на по-оптимистичните оценки и очаквания на мениджърите за бизнес състоянието на предприятията. Очакванията им по отношение на търсенето на услуги през следващите три месеца са по-благоприятни, което обаче не е съпроводено с намерения за допълнително наемане на персонал.

Основните проблеми за развитието на бизнеса в отрасъла продължават да бъдат несигурната икономическа среда, конкуренцията в бранша и недостатъчното търсене. Преобладаващите очаквания на мениджърите по отношение на продажните цени в сектора на услугите са за запазване на тяхното равнище през следващите три месеца.

  • Етикети:

Още от Макроикономически поглед


Помогнете на новините да достигнат до вас!


Радваме се, че си с нас тук и сега!

Посещавайки Expert.bg, ти подкрепяш свободата на словото.

Независимата журналистика има нужда от твоята помощ.

Всяко дарение ще бъде предназначено за неуморния екип на Expert.bg.

Банкова сметка

Име на получател: Уебграунд Груп АД

IBAN: BG16UBBS80021036497350

BIC: UBBSBGSF

Основание: Дарение за Expert.bg

Sportlive.bg
Реклама

Валути

BNB Logo
  • EUR
    1
    1.955
  • USD
    1
    1.87844
  • GBP
    1
    2.35062
  • JPY
    100
    1.21601
виж всички
Реклама

Най-четени новини


виж всички