През второто тримесечие на 2013 г. се регистрира ръст на БВП на еврозоната с 0,3%, сочат данни на Евростат, цитирани от БГНЕС. Растежът е по-голям от очакваното и е официален знак, че най-дълго продължилата във валутния блок криза вече е приключила. Първоначално анализаторите предвиждаха увеличение от 0,2 на сто.
Основни „виновници” за добрите резултати са икономиките на Германия и Франция. По-рано днес бяха публикувани данни, че във Франция се регистрира ръст на БВП с 0,5%, което е най-сериозното увеличение от повече от две години насам.
Това е по-висок растеж от очакваното, тъй като анализаторите предвиждаха повишаване на БВП с 0,2% в периода април-юни след шест последователни тримесечия на спад. Това беше най-дългата фаза на рецесия в историята на еврозоната. В Германия пък растежът също надхвърли очакванията. През пролетта той е достигнал 0,7%. Причината е най-вече в съживеното потребление и притока на инвестиции.
Изненадващо добри са данните и за Португалия, която бе сред най-тежко засегнатите от кризата страни. През второто тримесечие БВП на държавата бележи ръст от 1,1%, което се случва за пръв път от две години насам. Макар експертите да казват, че е още рано да се говори за излизане от рецесията, все пак подчертават, че знаците са окуражителни.
В Италия и Испания също се отчита известно подобрение на икономическата ситуация, но при тях рецесията продължава да оказва реално въздействие и през второто тримесечие на годината. Бизнес дейността в Кипър се е свила с 1,4% в периода април-юни , след като в началото на годината спадът бе с 1,7 на сто. Кризата не е напуснала и Холандия, където се регистрира намаление на БВП с 0,2%.
Коментари