Подкрепата за европейската интеграция е намаляла значително в държавите членки на ЕС от началото на дълговата криза, но малко са европейците, които искат отказване от еврото, гърците най-много от всички желаят запазването на единната валута.
Това показва изследване, публикувано от изследователския център Пю във Вашингтон и цитирано от европейския портал ЕурАктив.
Все повече европейци във Великобритания, Франция, Испания, Италия, Чехия, Полша и Гърция казват, че интеграцията е отслабила икономиките им и се съмняват, че членството в ЕС е нещо добро, показва изследването.
Само в Германия, най-голямата икономика в Европа и най-голям донор за спасителните програми за Ирландия, Гърция и Португалия, има ентусиазъм след 2009 г. за разширяване на ЕС.
Макар че 54% от испанците се съмняват в ползата от членството в ЕС, намаляването на подкрепата не се изразява в призиви за отказ от еврото. Макар да преживяват втора рецесия само за три години, 60% от испанците продължават да подкрепят единната европейска валута.
В Гърция, където отхвърлянето на програмите за строги ограничения на разходите, наложени от ЕС и МВФ на изборите по-рано този месец засили опасенията, че страната може да напусне еврозоната, само 23% от населението иска връщане на драхмата.
Иронията е, че народите, които имат еврото, искат да го запазят. Хората осъзнават, че би било скок в тъмното, ако трябва да се върнат към старите си валути, заяви Брус Стоукс, представител на изследователския център Пю.
Най-голямо желание за отказ от еврото се наблюдава в Италия, като 40% от анкетираните заявили, че искат връщане на лирата, но мнозинството все пак подкрепя еврото.
Във Великобритания, където въпросът за европейския икономически и политически съюз разделяше страната и сваляше премиери повече от половин век, 73% от анкетираните заявили, че е добре, че страната им е извън еврозоната.
Изследването е било осъществено между средата на март и средата на април сред 1000 души във всяка от включените страни - Германия, Франция, Италия, Испания и Гърция, които са членки на еврозоната, и Великобритания, Полша и Чехия, които са извън нея, уточнява БГНЕС.
Коментари