Европа на печеливши и губещи


Европа на печеливши и губещи
Снимка:

Докато Гърция, Ирландия, Италия и Португалия остават вкопчени в ноктите на икономическия упадък, остатъкът от Европа, изглежда, се къпе в топлина и надежда.

Може ли просто да разделим континента на печеливши и губещи?

Отговор на въпроса дава генералният секретар на Федерацията на европейските работодатели Робин Чатър, пише БГНЕС.

Съдбата на бедния статистик е да се дави в сравнително дълбокото море от факти, което достига едва до кръста му. Да търсим смисъл в европейската икономика е като да плуваме в езеро със средни стойности, които нямат почти никакво значение.

На пръв поглед Европейският съюз изглежда сравнително здрав – прирастът на брутния му вътрешен продукт през четвъртото тримесечие на 2011 г. бе 0,9%, а равнището на заетостта бе стабилно. Тази обща картинка обаче е подвеждаща.

Икономическият растеж на ЕС се движи от малък брой големи държави като Германия (+2,0%) и Франция (+1,4%). Докато Италия (-0,4%), Португалия (-2,8%) и Гърция (-7,5%) се плацикат в блатото на отчаянието.

Различните сектори в рамките на европейската икономика също са контрастна картина. Заетостта в строителния сектор през четвъртото тримесечие на 2011 г. спадна с 3,2%, в селското стопанство и риболова – с 1,3%, а при изкуствата, забавлението и медиите – с 0,7%.

Чудноват е фактът, че спукването на балона при недвижимите имоти повлече света в рецесия през 2007 г., а днес същите тези хора получават същите онези работни места със същата лекота. Заетостта в сектора в рамките на ЕС се покачи с 2,7%.

Следователно, ако сте с постоянна заетост, увеличава ли се покупателната ви способност паралелно с растежа на ЕС?

За пореден път общата картина ни разкрива много малко за начина, по който хората наистина усещат последиците от кризата. Заплатите из Евросъюза се повишават със средно 2,6%, което значи, че истинските приходи са се понижили с 0,4% през последната година.

Но пък средните заплати за периода се сринаха – в Гърция със 7%, в Ирландия с 1,9%, в Португалия с 1,7%. Реалните доходи спаднаха и в Словения, Холандия, Чехия, Кипър и Великобритания със следователно 2,5%, 2%, 1,7% и 1,4%.

Истинските печеливши днес, изглежда, са работодателите в България, където доходите се увеличиха с 10,5% за срок от една година. Останалите страни със значителен прираст на разходите за служители са Румъния (+5,9%), Естония (+2,9%) и Норвегия (+2,5%).

Следователно, ако сте агент на недвижими имоти в България, вие вероятно виждате света по коренно различен начин от работника в строителния сектор в съседна Гърция. И ако българският агент се справя добре, неговите повишаващи се доходи няма да бъдат изядени от плоския данък в страната. А само на няколко километра от него, мерките за икономиите и планините от дългове оставят върху плещите на хиляди гърци тежки данъци.

  • Етикети:

Още от Макроикономически поглед


Помогнете на новините да достигнат до вас!


Радваме се, че си с нас тук и сега!

Посещавайки Expert.bg, ти подкрепяш свободата на словото.

Независимата журналистика има нужда от твоята помощ.

Всяко дарение ще бъде предназначено за неуморния екип на Expert.bg.

Банкова сметка

Име на получател: Уебграунд Груп АД

IBAN: BG16UBBS80021036497350

BIC: UBBSBGSF

Основание: Дарение за Expert.bg

Sportlive.bg
Реклама

Валути

BNB Logo
  • EUR
    1
    1.955
  • USD
    1
    1.72168
  • GBP
    1
    2.27758
  • JPY
    100
    1.20745
виж всички
Реклама

Най-четени новини


  • Нов обрат с цената на петрола...
    Нов обрат с цената на петрола...

    Цената на петрола изненадващо поскъпна в сутрешната азиатска търговия на фона на повишаване на вноса на черно злато в Китай, който е най-големия вносител. Нарастването на котировките на петрола до голяма степен е обусловено и от решението на администрацията на президента на САЩ Доналд Тръмп да предложи...

  • ЕК ще представи вариант за спиране на...
    ЕК ще представи вариант за спиране на...

    Европейската комисия (ЕК) проучва правни възможности, които биха позволили на европейските компании да развалят дългосрочни договори за руски газ, без да плащат солидни неустойки на Москва. За целта ЕК проучва договорите и възможността за обявяване на "форсмажорни обстоятелства", което би...

  • България отново покрива критерия за...
    България отново покрива критерия за...

    Инфлацията в България и през март продължава да съответства на изискването за ценова стабилност по Маастрихтските критерии за влизане в еврозоната, въпреки че е малко по-висока от тази през миналия месец. Това сочат обобщените данни за динамиката на потребителските цени в ЕС и еврозоната, публикувани...

  • Важни прогнози доведоха до промяна...
    Важни прогнози доведоха до промяна...

    Цената на петрола се понижи в ранната азиатска търговия днес, след леко поскъпване в началото на деня вчера. Несигурността около митническата политика на САЩ подхрани опасенията за икономическия растеж и търсенето на енергия, предаде Ройтерс. Очаква се тази година търсенето на петрол в световен...

виж всички