Министрите на финансите на страните от еврозоната се събират днес в Копенхаген, за да се опитат най-накрая да сложат край на разделението за размера на спасителния фонд.
Еврозоната скоро ще има защита срещу дълговата криза от около 800 млрд. евро, каза финансовият министър на Германия Волфганг Шойбле в навечерието на критичната среща, предаде АФП.
На конференция в Университета на Копенхаген, Шойбле каза, че министрите ще изяснят въпроса за „нова финансова институция”.
Той поясни, че към договореният максимум от 500-те млрд. евро в новия спасителен фонд, който влиза в сила от юли, може да бъдат добавени парите вече заети на засегнатите от кризата страни, плюс 60 млрд. във фондовете на ЕС.
Това са около 800 млрд. евро за борба в защита на нашата стабилност. Това е убедително, това е достатъчно. Ще имаме подобна зашита и от МВФ, както през последните две години, и тогава можем да сме оптимисти, че ще проработи, каза министърът.
Франция на свой ред поиска средствата, с които ще разполага механизмът за борба с бъдещи кризи в еврозоната, да достигнат 1 трилион евро, предаде АФП, позовавайки се на френския финансов министър Франсоа Бароан.
Това е позицията, която ще защитавам от името на Франция, обяви Бароан.
Планира се европейският спасителен механизъм да бъде увеличен в случай, че се наложи да бъде оказана помощ на големи страни като Испания, която все повече изнемогва под ударите на рецесията.
В същото време от ЕС не искат испанският банков сектор да получи финансова инжекция от европейския спасителен фонд.
На фона на строгите рестрикции, Испания бе скована от масирана стачка вчера.
Десетки хиляди протестиращи изпълниха централната част на Мадрид вчера в подкрепа на генерална стачка в Испания срещу трудовите реформи.
Всеобщата стачка практически напълно парализира работата на предприятията от автомобилната, нефтохимическата и строителната индустрия, както и на заводите, свързани с производството на метални конструкции.
По данни на Националната банка на страната, Испания отново е в състояние на рецесия.
Коментари