Евролидерите казаха "да" на бюджетния пакт


Евролидерите казаха "да" на бюджетния пакт
Снимка:

414

Лидерите на 25 страни от Общността заявиха готовността си да подпишат пакта за строга бюджетна дисциплина и да се присъединят към него. Две страни - Великобритания и Чехия - отказаха да го направят.

Пактът предвижда строги граници за структурния дефицит - 0,5 процента от БВП - и юридическа отговорност за нарушаване на това положение. Той трябва да бъде официално подписан в началото на март, а за да влезе в сила трябва да бъде ратифициран от поне 12 страни.

Европейските лидери се надяват, че новият договор ще увери инвеститорите, че няма отново да бъдат допуснати решките, довели до сегашната дългова криза.

 Европейският съвет постигна снощи в Брюксел компромис и по желанието на страните извън еврозоната да участват в заседания на еврогрупата, предаде БТА.

Това, което беше може би най-големият компромис, който се търсеше през цялото време, бе за участието в срещите на държавите от еврозоната, заяви пред български журналисти в Брюксел след заседанието премиерът Бойко Борисов.

Там именно е основното разминаване, защото държавите, които са приели еврото и които са в еврозоната, и това пряко касае техните бюджети и техните икономики, държат да провеждат срещите си сами, уточни той.

Това, което успяхме да договорим, особено премиерът Доналд Туск беше най-идеен по този въпрос, е да се провеждат съвещанията на еврозоната след Европейските съвети и, ако има тема, различна от пряко засягащите ги в еврозоната, да участват и другите страни в ЕС, посочи премиерът.

В края на краищата успяхме да намерим този разумен компромис, когато касае нас - да участваме, заяви Борисов.

По неговите думи много от държавите са се обединили около темите, които са по-очаквани и по-важни за нашата страна, тъй като ние сме уредили бюджетните дефицити и дълговите отношения, а именно да се подпомогне с останалите пари по фондовете на малките и средните предприятия, да се направи така, че младежката заетост да бъде стимулирана по този начин, защото средно в Европа тя варира между 20 и 25 процента, което е много.

Например в Холандия до 27 години младежите не получават помощи - или учат, или работят. Така че, в зависимост от инструментите, които се предлагат, има различен успех или неуспех, коментира Борисов.

Попитан какво е накарало Чехия да заяви, че няма да подпише през март текста на фискалния пакт, премиерът обясни, че Чехия, както обикновено, е казала, че тяхната конституция е такава, че изисква одобрение от премиера, президента, парламента.

С румънския президент още един път подчертахме, че прецедентът, който направи Холандия за Шенген за България и Румъния, ще има много тежки последици за ЕС оттук нататък при взимането на каквито и да било решения, допълни Борисов.

Винаги се намира някоя страна, която, казано в кавички, да се направи на интересна, уточни той. Винаги може всеки един премиер или президент, той така или иначе има мнозинство в местния си парламент, да направи така, че да не получи ратификация и да каже "ето, нашият парламент не иска, няма да подпишем" и с това да блокира работата на всички останали, коментира той.

По неговите думи на снощния Съвет е била засегната темата Европейската комисия да има възможност накрая на всички предвидени в пакта наказателни процедури да изпраща на съд в Люксембург държавите, които нарушават дисциплината.

Бях от хората, които защитават тезата, че трябва да има много по-тежки санкции към държавите, които не спазват дисциплина, заяви Борисов.

Този номер, който холандците направиха, ще бъде в сила при всеки случай, когато един премиер не иска да подпише нещо - местният парламент не дава, съжалявам, не подписваме.

Дадохме пример, че това е лош прецедент и ето, веднага Чехия отново, както при подписването и на предишния договор, заяви, че на първи март няма да подпише, уточни премиерът.

Попитан дали България също в някакъв момент може да не реши да подпише, той отговори, че това може да стане, ако ни наложат данъчна консолидация.

Попитан дали страната ни би имала подобно поведение, ако се проточи приемането ни в Шенген, премиерът заяви, че "ние не правим такива неща на инат и дори в случая да торпилираме работата и огромните усилия, които всички ние като държави правим".

Казвам, че по тази тема вече има практика - когато не си съгласен с нещо и всъщност нашият парламент не ми е дал мандат да приема подобно нещо, тогава на първи март ще кажем "в тази част или по този начин ние не можем да го подпишем", поясни той. Не казваме, че бихме могли "да правим номера", а казвам, че това беше лош прецедент - при 100 процента изпълнени критерии всички държави, до една го отчетоха, но по някаква друга причина ние все още не сме в Шенген. Казвам, че това би могло да изиграе лоша шега при взимането на важни решения, уточин Борисов.

В отговор на въпрос той заяви, че при сегашната чернова България е готова да подпише фискалния пакт. 

 

  • Етикети:

Още от Макроикономически поглед


Помогнете на новините да достигнат до вас!


Радваме се, че си с нас тук и сега!

Посещавайки Expert.bg, ти подкрепяш свободата на словото.

Независимата журналистика има нужда от твоята помощ.

Всяко дарение ще бъде предназначено за неуморния екип на Expert.bg.

Банкова сметка

Име на получател: Уебграунд Груп АД

IBAN: BG16UBBS80021036497350

BIC: UBBSBGSF

Основание: Дарение за Expert.bg

Sportlive.bg
Реклама

Валути

BNB Logo
  • EUR
    1
    1.955
  • USD
    1
    1.81532
  • GBP
    1
    2.35585
  • JPY
    100
    1.18063
виж всички
Реклама

Най-четени новини


виж всички