Европейските лидери договориха пакт за растеж на стойност 120 милиарда евро в краткосрочен план, за да помогнат на Испания и Италия.
Те постигнаха съгласие и за пътна карта, която да премоделира 17-членната еврозона. Президентът на ЕС Херман Ван Ромпой определи договореното като "действителен пробив", съобщиха АФП и БГНЕС.
Ето и списък с основните постигнати договорки:
Пакт за растеж:
- Пакет от мерки на стойност около 120 милиарда евро (150 милиарда долара) за стимулиране на растежа в ЕС чрез усвояване на неизползваните средства от бюджета на ЕС, увеличаване на капитала на Европейската инвестиционна банка и финансиране на "проектни бонове" ("project bonds") за инфраструктурни програми.
- Пактът включва също така мерки за увеличаване на заетостта, особено на младите хора, както и предложение за увеличаване на трудовата мобилност в Европа.
Краткосрочни мерки:
- Лидерите се съгласиха да създадат надзорен орган за банките в еврозоната, включващ Европейската централна банка, "спешно, до края на 2012 г.".
- Лидерите заявиха, че когато се създаде този орган, Европейският механизъм за стабилност на стойност 500 милиарда евро, който трябва да влезе в сила идния месец, може директно да рекапитализира банките при конкретни условия.
- Лидерите заявиха, че заемите, предоставени от Европейския механизъм за стабилност на Испания, за да рекапитализира банковия си сектор, вече няма да е нужно да бъдат връщани преди други заеми в случай на изпадане в неплатежоспособност, много важен фактор за участниците на пазара.
- Лидерите обещаха да използват спасителните пакети "по гъвкав и ефективен начин, за да стабилизират пазарите", за страни, които спазват целите за бюджетен дефицит. Това означава да се купуват ценни книжа, за да се намалят разходите по заемите.
- ЕЦБ се съгласи да действа като агент по спасителните фондове, като провежда операции на пазарите на ценни книжа.
Дългосрочни мерки:
- Лидерите от еврозоната се съгласиха "да работят за по-интегриран икономически и валутен съюз" чрез по-тясно бюджетно и финансово сътрудничество, за да се предотврати повторното възникване на подобни кризи.
- Президентът на ЕС Херман Ван Ромпой заяви, че лидерите са договорили четири "градивни елемента" за постигане на по-интегриран съюз - финансова рамка, бюджетна рамка, рамка на икономическата политика и засилване на демократичната отчетност.
- Ван Ромпой ще има задачата да представи нов доклад през октомври, в който да даде повече подробности относно календара на реформите. Те могат да доведат до създаването на банков съюз, а на по-късен етап - и до съвместно емитиране на дълг.
Коментари