Все по-големите дългове оставят правителствата на милостта на пазарите. Това е най-голямата заплаха за световната икономика, предупреди ръководителят на Международния валутен фонд (МВФ) Кристин Лагард, предаде АФП.
Държавните дългове на развиващите се страни са на нива, които достигат по време на война, отчете тя.
Директорът на Фонда обяви, че те трябва да бъдат свалени незабавно.
"Без растеж бъдещето на световната икономика е в опасност. Може би най-голямото препятствие ще бъде огромният наследствен държавен дълг, който днес се равнява на 110% в развиващите се икономики. Това до голяма степен е ниво, което се достига при война", отбеляза тя.
"Това прави правителствата силно изложени на промените в доверието".
"Вече сме го виждали. И се случва с еврозоната, например. Това също връзва ръцете на правителствата, особено ако се опитват да изградят адекватна за XXI век инфраструктура, като същевременно запазват социалните си обещания от XX век", допълни Лагард.
Няма алтернатива на намаляването в средносрочна перспектива на дълговете на държавите, които са много големи особено в еврозоната, посочи министърът на финансите на Германия Волфганг Шойбле по време на дебат с генералната директорка на МВФ в Токио.
"При единна валута натискът върху конкурентоспособността, разбира се, е много силен за всички страни", посочи Шойбле.
Според него обаче "това не е причина да се откажем от намаляването на дефицитите, защото безработицата също е последица от лабилните бюджетни политики".
Отказът от тази цел ще създаде объркване, но не и доверие, добави той.
Вчера Кристин Лагард заяви, че на Гърция трябва да се даде допълнително време от 2 години, за да може тя да постигне целите си за намаляване на публичните дефицити, за което настояват кредиторите.
"Вместо фронтално и масирано съкращаване понякога предпочитанието е да се дава малко повече време, като се има предвид, че много страни в момента водят политики на намаляването на дефицитите."
Коментари