България е за единния банков надзор, но страната ни има определени условия.
Това посочва българският министър на финансите Симеон Дянков в интервю пред австрийския в. "Куриер".
Дянков подчертава, че София иска да бъде представлявана наравно с другите еврочленове в надзорния орган, които са свързани към ЕЦБ.
Ние искаме да имаме място и глас там. Всякакво друго положение би било дискриминация. Ако това не се случи, при нас няма да има банков надзор на ЕС, категоричен е той.
Той благодари пред изданието за подкрепата по тази тема от страна на своя австрийски колега.
Дянков коментира и позицията на България по отношение на приемането на единната валута.
Той уточнява, че засега страната ни изчаква как ще се развие фискалният съюз и че позицията ни е против хармонизирането на данъците.
"Ние изчакваме за еврозоната, въпреки че сме единствената държава, която изпълнява критериите от Маастрихт. В бюджетните ни закони има дългова спирачка, която позволява бюджетен дефицит от 2 % и дългова тежест от 40% от БВП (критериите от Маастрихт предвиждат съответно 3 % и 60 %). Ще изчакаме да видим как ще се развие фискалният съюз. Ние сме против плановете на Франция за хармонизиране на данъците. Нашият плосък данък от 10 % стимулира инвестициите. Ще имаме нужда от тази данъчна ставка още поне 10-15 години. Ние държим на нашата данъчна система като условие за фискалния съюз", обяснява финансовият ни министър.
На въпрос за случващото се в Гърция, Дянков посочва, че правителството не прави достатъчно реформи за подобряване на ситуацията.
Трябва да се прави повече, това звучи трудно. От 2008 г. Гърция е в рецесия, доходите на населението са спаднали с около една трета. Не става така - Европа и МВФ само да дават и да дават, а да няма резултат, казва Дянков.
Ако правителството не предприеме структурни реформи, то не бива повече да бъде финансирано. Това означава излизане от еврозоната. Така гръцката икономика ще успее да се възстанови по-бързо и по-добре, смята той.
Коментари