В Бюджет 2013 се концентрираме върху увеличаване на доходите. С него се очаква запазване на заетостта и нивото на безработицата от това на 2012 г.
Това заяви днес в НС вицепремиерът и финансов министър Симеон Дянков при представянето на бюджета за следващата година, предаде БГНЕС.
Макроикономическите очаквания за следващата година са свързани с растеж на БВП от 1.9% с основен принос вътрешното търсене, каза Дянков.
Размерът на приходите е на ниво от 37.5% от БВП, предложен за следващата година, което представлява растеж от 6.4% спрямо програмата за 2012 г. Предвидени са редица мерки за подобряване на събираемостта на приходите. Приоритетно се осигуряват средства за мерки в областта на социалната политика.
Тези мерки са свързани с индексация на пенсиите от 1 април 2013 г. със среден процент 9.3% за всички пенсионери, 9.8% за по-голяма част от пенсионерите, пенсионирани преди 2009 г. Тази мярка води до ръст на разходите с 586 млн. лв., посочи Дянков.
Предвижда се увеличаване на минималната пенсия за осигурителен стаж и възраст от 1 април 2013 г. от 145 на 150 лв.
Увеличава се и социалната пенсия за старост от 100.86 лв. на 110 лв. Увеличаване на максималния размер на получаваните една или повече пенсии от 700 на 770 лв. Заложено е и увеличаване на разходите за социални помощи и обезщетения със 134 млн. лв., както и за разходите за програми, дейности и мерки по социално подпомагане със 702 млн. лв.
Заложено е увеличаване на минималната работна заплата до 310 лв., увеличава се и минималния осигурителен доход от 2000 на 2200 лв. , увеличава се и осигурителната вноска за фонд пенсии с 20 процентни пункта за работещите в специалните ведомства, което представлява увеличение 218 млн. лв., уточни Дянков.
За образованието е предвидено цялостно увеличение на финансирането на политиките в сектора със 124 млн. лв. в т. ч. за увеличение на единните разходни стандарти и целевите добавки за обучението на деца и ученици в системата на народната просвета.
Вчера на среща с представители на учителския синдикат към КНСБ постигнахме и допълнителна договорка за още 20 млн.лв. за вдигане на разходните стандарти, отбеляза Дянков.
Промените в областта на висшето образование предвиждат диференциация на финансирането на държавните висши училища в зависимост от качеството на обучението. Останалите приоритетни сектори, за които е заложено увеличение на средствата са следните: култура - увеличение с 35 млн. лв., в т. ч. на държавните, общински културни институти, читалища, библиотеки и др.- с 26 млн. лв., здравеопазване - нетно увеличение с 91 млн. лв., публична инфраструктура - с 510 млн. лв., селско стопанство - със 196 млн. лв., изброи Дянков.
Бюджет 2013 г. провежда последователна разходна политика, което гарантира, че следващата година България ще остане сред страните в ЕС и сред една от трите европейски страни с най-ниски показатели на дълг и дефицит спрямо БВП, похвали се Дянков.
Това е едно постижение за нашата страна, което се дължи както на добрата фискална политика на това правителство, така и на същата политика на предишните правителства. Това води до по-добър кредитен рейтинг, както знаете в момента е най-висок откакто съществуват кредитни рейтинги в България и към най-ниски лихви на държавния дълг. В рамките на този месец бяха проведени два аукциона за 2 годишни и 5 годишни ДЦК, които и в двата случая постигнаха най-ниските лихви откакто от 20 г. в България съществува пазар за ДЦК, за двугодишните книжа - 0.25%, за петгодишните- 2.02%. Ако има последователна консервативна финансова политика това помага на всички като вдига кретитният рейтинг и сваля лихвите и върху ДЦК и при банките, заключи Дянков.
След неговото встъпление започна обсъждането на бюджета за следващата година. "Този бюджет фокусира управленските недостатъци на правителството на ГЕРБ за целия мандат. Недостатък на Бюджет 2013 г. е, че няма буфери. Обяснимо е това, защото буфери се използват, когато има достатъчно налични ресурси. Очаквам, че прогнозата няма да се сбъдне и дефицитът няма да е какъвто е заложен ", заяви в изказването си депутатът от ДПС Йордан Цонев.
Бюджетът е бюджет на полугодието и предвидените приходи са нереални, а разходите – реални. Не устояхте на изкушението да направите предизборен бюджет с предизборни харчове. Първа задача на следващия кабинет ще е да ремонтира бюджета, констатира Цонев.
Коментари