Разпределението на данъчното бреме и данъчната тежест се различават значително в държавите членки на ЕС, показва годишен доклад, публикуван от Европейската комисия.
Според доклада, който се отнася за 2011 година, данъчното бреме е станало по-тежко в Европа като цяло спрямо 2010 година, достигайки средно 38.8% от БВП в 27-те спрямо 38,3% една година по-рано. Но този среден процент крие значителни различия между държавите. Литва е страната с най-ниско съотношение между данъчното бреме и БВП на страната, 26%, а най-високо е в Дания – 47.7%.
Структурата на данъчната тежест също е много различна в отделните държави. Средният процент на удръжките върху работната заплата варират от 22.7% в Малта до 42.8% в Белгия. Данъкът върху капитала също варира от 5.5% в Литва до 44.4% във Франция. През 2011 година данъкът върху доходите е бил най-висок в Швеция (56.6%), а най-нисък е бил в Словакия (19%). Корпоративният данък е бил най-висок във Франция – 36.1%, а най-нисък - в България и Кипър (10%).
Данъчната политика беше в центъра на дискусиите на министрите на финансите на държавите членки на ЕС в средата на април в Дъблин и ще бъде тема и на следващата среща на върха на ЕС в Брюксел на 22 май. Макар данъчната хармонизация на държавите членки на ЕС да остава химера, европейските страни се заеха с борбата с укриването на данъци и все повече са склонни да се откажат от банковата тайна.
След разкритията на Офшорлийкс на притежателите на сметки в страни данъчен рай и във връзка с аферата Каюзак във Франция девет европейски страни (Франция, Германия, Великобритания, Испания, Италия, Полша, Холандия, Белгия и Румъния) поискаха създаването на европейско законодателство по американския модел Фатка. Този закон позволява да се получава всякаква информация за всички банкови сметки, депозити и доходи от чужбина на всички американски данъкоплатци.
Коментари