Водещи германски компании планират инвестиции в производството на компоненти за автомобилната промишленост и ИТ индустрията в България.
Три конкретни инвестиционни проекта, за които предстои вземането на окончателно инвестиционно решение, са били обект на разговори между министъра на икономиката, енергетиката и туризма Трайчо Трайков и държавния секретар на Федералното министерство на икономиката и технологиите на Германия Ернст Бургбахер в Берлин, съобщават от МИЕТ.
Министър Трайков е в германската столица начело на българска делегация за участие в 8-мата сесия на Българо-германския съвет за коопериране.
Министър Трайков е обсъдил и възможностите за участие на германски компании в процедурите за концесиониране на пристанища и летища, потенциала на България като дестинация за автентичен туризъм и възможности за разширяване на партньорството в тази сфера.
По време на сесията на Съвета за коопериране министърът е представил възможностите за нови инвестиции в сферата на енергетиката и енергийната ефективност, изграждането на пречиствателни съоръжения, инфраструктура, транспорт, аутсорсинг и логистика, както и в приватизацията на „Български пощи“, ВМЗ Сопот, Кинтекс, на миноритарни дялове от електроразпределителните дружества, Топлофикация Шумен и на държавното участие в свободните зони в Бургас, Пловдив, Свиленград и транзитната търговска зона във Варна.
Веригите за създаване на стойност трябва да остават в рамките на ЕС. Така общността ще запази положителните аспекти на индустриалното си развитие, а атрактивни инвестиционни дестинации каквато е България, ще реализират потенциала си да привличат инвестиции с ниски разходи за правене на бизнес, посочи Трайков пред представители на германския бизнес, държавни институции, банкери и дипломати на форум в Берлин, организиран от Комерцбанк, втората по големина банка във ФРГ.
България е атрактивна за германските инвеститори с това, че сме държавата с най-ниските разходи за правене на бизнес в Европа, близо сме и сме част от същото икономическо пространство.
Това дава възможност на компаниите да постигнат оптимални разходи за производство и предоставяне на услуги, като „запазват“ свързаните дейности като научната и развойна дейност, маркетинг и др. в рамките на общността, каза министър Трайков.
Привличаме инвестиции като подобряваме условията за правене на бизнес – с въвеждането на универсален принцип на мълчаливо съгласие за всички случаи на произнасяне по целесъобразност, разходоориентираният размер на административните такси, намаляването на административната. Затова и в трудните времена на кризата 169 германски компании са разширили инвестициите си в България с нови 132 млн. евро (за периода януари – ноември 2011 г.), отбеляза Трайков.
Коментари