Броят на европейците, оценили своето финансово положение като „добро”, за последната половин година се е увеличил с 1% до 63%, въпреки че състоянието на икономиката в ЕС като цяло е получило едва 27% положителни отзиви.
Това показват данни от последното изследване на „Евробарометър”, проведено от Европейската комисия в страните от ЕС, пише "Коммерсант".
Лидер по този показател остава Швеция, въпреки че там броят на неудовлетворените граждани за една година се е понижил от 85% на 75%.
След нея се нарежда Германия, където се наблюдава понижение за една година от 78% на 75%. Преобладават положителни отзиви също така в Люксембург, Австрия, Финландия и Дания.
Най-негативни оценки за собствената икономика поставиха респондентите в Гърция с 99% недоволни, Испания – 98%, Италия – 93% и страните от Източна Европа.
Рязък ръст на дела на респондентите, смятащи, че икономиката на страната е в „лошо” състояние, се отбелязва в Кипър – от 79% на 94%.
В същото време в оценките на перспективите на пазара на труда не се наблюдава такова сериозно отклонение – делът на запитаните италианци и германци, смятащи, че пикът на кризата все още не е преминал, е съответно 59% и 57%, докато в Швеция е 72%.
Във същото време в двете страни се е увеличил броят на оптимистите, които смятат, че най-лошото е отминало. Най-висок процент на оптимистите се наблюдава в България – 49%, като през миналата година това място заемаше Естония с 40%.
Най-голямо безпокойство сред европейските граждани буди покачването на инфлацията (45%), следват заплахата от загуба на работното място (21%) и състоянието на икономиката (19%).
Коментари