Скандалът със солените бонуси, писали си висши чиновници разтърси общественото пространство. Видяхме оправдания, оставки и уверения за връщането им.
Докато частният сектор се задъхва под ударите на кризата, заплатите се бавят или намаляват, висшестоящи политически фигури, отговорни за обстановката в страната, си раздават сериозни стимули. За добре свършена работа!?
Миналата седмица премиерът заръча всички допълнително начислени пари да се върнат или дарят, в противен случай ще има структурни промени в кабинета или директни уволнения.
Последният срок, даден от премиера на "стимулиралите се" да върнат бонусите е сряда. Много от тях вече сториха това, като дариха парите на фонда за лечение на деца.
След скандала властта обмисля да бъде поставен таван на всички бонуси в държавната администрация.
Падането на допълнителното материално стимулиране за държавните служители ще бъде заместено от нов механизъм за стимулиране.
По този начин шефовете на държавни институции няма да могат да си разписват финансови стимули, които са над 30% от заплатите им.
В същото време, когато си отпускат бонуси, ръководителите на съответната държавна структура ще трябва да се аргументират на базата на какви реално постигнати резултати го правят.
Смятате ли, че според оценката на държавните служители трябва въобще да има бонуси? Ще спрат ли новите регламентации практиката на стимулиране или просто отварят нови вратички за бонуси?
Редно ли е на фона на криза и затегнати държавни разходи, висшестоящите да се стимулират със солидни суми?
Коментари