Богатите се ограждат със стени, докато бедните хранят котките.
Социалното неравенство в Америка се увеличава, а заедно с него и недоволството сред немалка част от американското общество, четем в коментар на БГНЕС.
Темата се превърна и в една от най-горещите в надпреварата за президентския пост - проблемът с бедността.
Според официалната статистика, в САЩ бедни са 46 млн. души - 15 % от населението на страната. Всеки трети от тях е младеж под 19-годишна възраст - истински "морален скандал", както твърди ръководителката на хуманитарната организация "Фонд за защита на децата" Мериан Райт Еделман.
Според официални правителствени данни, цитирани от агенция ДПА и БГНЕС, за беден се смята всеки, който живее в 4-членно домакинство с под 23 хил. долара годишен доход. Особено застрашени от бедност са афроамериканците (27,6 %) и латиноамериканците (25,3 %). Именно с високия дял на бедните сред малцинствата се обяснява и мълчанието на политиците по въпросите на бедността, казва пред агенция ЕПД Дейвид Бекман, директор на хуманитарната организация "Хляб за света".
Много за разгарянето на дебата допринесе непремереното изказване на кандидата на републиканците за президент Мит Ромни, който заяви, че 47% от американците чакали на държавата.
"Те вярват, че държавата трябва да мисли за тях, че имат право на здравно обслужване, храна, покрив над главата си и т.н.", заяви той на среща с отбрана публика от богати американци като него. Проблемът с неравномерното разпределение на богатството е толкова сериозен в САЩ, че в предизборната кампания той измести теми като рекордно високата безработица и слабия икономически ръст.
Мит Ромни обвини президента Обама, че обявил предприемачите за свой класов враг, Ромни пък бе обвинен от настоящия президент, че програмата му за управление е пълна с подаръци за супер-богатите. Така предстоящите президентски избори се превръщат в истински референдум за социалната система на страната.
Богатите американци мислят като Ромни. И живеят по подобен начин: зад високи зидове и решетки, придвижват се с частни самолети, играят голф в частни клубове от затворен тип, частни са и плажовете, на които елитът трупа слънчев загар. Децата на богатите американци посещават частни училища преди да се запишат в някой от елитните университети. Пропастта между този най-богат 1 процент от американското население и останалите 99 на сто от американците е изключително дълбока: същият този 1 процент от американското население (с над 380 хил. долара годишен доход) притежава 1/5 от цялото богатство на страната; на десетте процента най-богати американци се падат 3/4 от същото това богаство.
По данни на списание "Форбс", цитирани от "Ди цайт", за 1 година богатството на най-богатите 400 американци се е увеличило с 13 процента, достигайки сумата от 1,7 трилиона долара.
Критично настроени наблюдатели като нобеловият лауреат Пол Кругман се опасяват от повторение на епохата Gilded Age, в която магнати като Карнеги, Вандербилт, Морган и Рокфелер натрупват невиждано дотогава лично богатство, осигурило им огромно политическо и икономическо влияние.
"Икономическата база за това развитие тогава е бил т.нар. социален дарвинизъм", казва Робърт Райх, социален министър в правителството на Бил Кинтън. "Тогава са смятали, че богатите трябва да се ползват със специални права, тъй като те правели обществото по-силно, за разлика от бедните, които го отслабвали. Икономическата политика на кандидата Мит Ромни се гради на същите разбирания", допълва Райх.
Коментари