Три големи международни банки за развитие обявиха инвестиционни планове за над 30 милиарда евро (38 милиарда долара), целящи да стимулират икономическия растеж в Централна и Югоизточна Европа в периода 2013-2014 г., включително България.
Световната банка, Европейската инвестиционна банка и Европейската банка за възстановяване и развитие съобщиха в комюнике, че инвестицията е "пряк отговор на продължаващите последици от проблемите в еврозоната върху икономиките на развиваща се Европа", предаде АФП.
Трите банки се споразумяха за нов съвместен план за действие, целящ да подкрепи възстановяването на икономиката и растежа в Централна и Югоизточна Европа.
"Планът за действие, пряк отговор на продължаващите последици от проблемите в еврозоната за икономиките на развиваща се Европа, включва съвместни ангажименти за над 30 милиарда евро за периода 2013-2014 г.".
Планът цели да съживи растежа в региона, като подкрепи инициативите в частния и държавния сектор, включително инфраструктурата, корпоративните инвестиции и финансовия сектор, каквото подобна програма направи за Централна Европа.
Програмата от 2010 г. възлизаше на 24,5 милиарда евро за период от две години, като резултатите превишиха първоначалните цели, се казва в съобщението. Европейската инвестиционна банка ще осигури 20 милиарда евро по новия план, главно под формата на дългосрочни заеми за държавния и частния сектор. Те ще са насочени към приоритетни области като малки и средни предприятия, възобновяеми енергийни източници и енергийна ефективност, иновации и конвергентност.
Други 6,5 милиарда евро ще дойдат от Световната банка, която отбелязва, че дълговата криза продължава да "застрашава растежа и работните места, особено в Централна и Югоизточна Европа". Европейската банка за възстановяване и развитие, създадена да помага бившите комунистически страни в Източна Европа да осъществят прехода към пазарна икономика, ще предложи 4 милиарда евро.
Предложените средства ще бъдат използвани от Албания, Босна и Херцеговина, България, Чехия, Хърватия, Естония, Македония, Унгария, Косово, Латвия, Литва, Черна гора, Полша, Румъния, Сърбия, Словакия и Словения.
Коментари