Средно по 1,585 милиарда долара незаконни пари са напускали България в периода 2001-2010 г. към офшорни сметки и територии, считани за данъчен рай.
Това става ясно от доклад на базираната във Вашингтон световна организация Global Financial Integrity.
Това са средства, натрупвани чрез корупция или укриване на доходи, без да се вземат предвид печалбите от организираната престъпност, наркотрафика, трафика на хора и оръжие и проституция.
Основната част от средствата идват от несанкционирано повишаване на цени и манипулиране на търговски сделки - по 477 млн. долара всяка година в първото десетилетие на новия век. Рекордът за България е достигнат през 2007 г. с 1,166 млрд. долара незаконни пари само от тези сделки.
България е поставена на 38-о място след Гватемала и Аржентина и преди Хърватия и Конго. Черна гора е на 50-то място, а Румъния - на 55-то.
Развиващите се държави понасят астрономически загуби заради корупция и избягване на данъци, предупреждава Global Financial Integrity.
Във времена, в които както бедни, така и богати страни се чудят как да напълнят хазната, за да оцелеят на финансовата криза, развиващият се свят е оставил да изтекат близо $6 трлн. за последното десетилетие.
Най-тежко е положението в Китай, като Поднебесната империя отговаря за почти половината от „мръсните пари” на обща стойност $858.8 млрд., пренасочени към данъчни убежища и западни банки през 2010 г. Народната република води следващите я Малайзия и Мексико с над осемкратни суми.
Вместо да се подобрява, ситуацията се влошава, предупреждават експертите на GFI, като през последната година изтичащите незаконно капитали набъбват с 11%.
Всички 10 държави, влезли в черния топ 10, сред които са и Индия, Нигерия и Филипините, страдат от значителни нива на корупцията, а пропастта между бедни и богати е дълбока.
Лидерите от Г20 съсредоточават усилията си в борбата срещу прането на пари и законовите вратички, които позволяват оттичане на средства от държавните хазни. Все по-интензивни са и мерките за проследяване на средствата, натрупани от престъпна дейност, дори до нива да подразнят защитниците на банковата тайна.
Проблемът е толкова сериозен, че за всеки долар чуждестранна помощ, получен от развиващите се държави, те губят по 10 незаконно изтичащи долара.
През 2010 г. Китай е загубил $420.4 млрд., а за последното десетилетие сумата скача до $2.74 трлн. През 2011 г. са изтекли още $602 млрд., до общо $3.79 трилиона за периода 2000-2011 г.
Последният доклад за 2011 г. обаче не може да се сравни пряко с предходните данни, тъй като GFI промени методологията си на изчисление към по-консервативна.
„Докладът ни демонстрира, че китайската икономика е като бомба с часовников механизъм.” – коментира главният икономист на GFI Дев Кар – „Социалният, политически и икономически ред не могат да останат стабилни на фона на подобно мащабно изтичане на капитали.”
Властите са наясно в този проблем, и президентът Хю Дзинтао наскоро призна, че корупцията е на път да застраши комунистическата партия и държавата. В Русия, Владимир Путин също обяви война на рушветите.
Загубите на втората държава в класацията, Мексико, възлизат на $51.17 млрд. за 2010 г. и $476 млрд. за последното десетилетие, без да се броят парите на наркотрафикантите и организирната престъпност, които вероятно са в рамките на милиарди. Малайзия, доминирана от износа икономика с богата върхушка, е загубила $64.38 млрд. през 2010 г. и $285 млрд. за периода 2001-2010 г.
От 2001 г. до 2010 г., незаконно изтичащите капитали от развиващите се държави набъбват с по 13.3% на година, изчисляват от GFI.
Коментари