Дизеловите изпарения не са „вероятно”, а със сигурност канцерогенни, заключи панел от експерти към Световната здравна организация.
Според докладът им, цитиран от ВВС, тези газове определено причиняват заболявания като рак на белия дроб и тумори на пикочния мехур. В проучването са изследвани работници във високо рискови сектори като миньори, железопътни служители и шофьори на камиони.
От СЗО обаче предупреждават, че не само представители на тези професии са застрашени, и всеки трябва да опита да ограничи изложението си на дизелови изпарения.
Международната агенция за изследване на рака, която е звено на СЗО, по-рано водеше тези газове в категорията „вероятно” канцерогенни. Сега те вече се дефинират като доказан причинител на рак, макар че не се предоставя информация колко съществени са заплашващите ни рискове от отделните канцерогени.
В тази доста разнородна група влизат голям брой членове, които трудно ще избегнем в ежедневието си – като слънчевите лъчи например. За опасен, редом с плутония, се изброява алкохолът, а и наглед невинни вещества като дървени стърготини.
Засега не е ясно доколко дизеловите изпарения, на които сме подложени, докато се разхождаме из града, застрашават здравето ни, но според някои експерти тютюнопушенето крие несравнимо по-високи рискове.
Коментари