На редовното си заседание тази сряда кабинетът ще намали с 2 % размерът на надценките за търговец на едро и търговец на дребно при формирането на държавно регулираните цени на лекарствата, предаде БГНЕС.
Въпреки седмиците недоволство от страна на фармацевтите и протеста им пред здравното министерство, министрите няма да се съобразят с мнението им и ще се опитат, намалявайки надценките да намалят и цените на лекарствените продукти.
Това ще стане с промени в нормативната уредба.
Други промени предвиждат да се увеличат от 8 на 12 основните държави, към които се реферират както цените на лекарствените продукти, включвани в Позитивния лекарствен списък, така и на пределните цени. Новите държави, към които ще се реферират цените на лекарствените продукти, са Италия, Финландия, Дания и Словения.
Изискването за включване на лекарствен продукт в Позитивния лекарствен списък при условие, че се реимбурсира от обществените здравноосигурителни фондове в поне три от осем държави, се изменя като вече ще е необходимо реимбурсиране в поне пет от общо 17 държави.
Въвеждат се нови изисквания по отношение на генеричните лекарствени продукти при включването им за реимбурсиране, както и за молекули, които до момента не са заплащани и се явяват нови за реимбурсната система на България. Въвежда се изискване заявената цена за генерици при включване в Позитивния списък да е не по-висока от 80 на сто от тази на оригиналните продукти.
Министрите ще вземат и решение таксата, заплащана от здравноосигурени лица за посещение при лекар да бъде 2,70 лева, а таксата за всеки ден болнично лечение за здравноосигурените лица е в размер на 5,40 лв. на ден, но за не повече от 10 дни годишно.
Коментари