Подписка в подкрепа на въвеждането на пълната забрана за тютюнопушенето е получил министърът на здравеопазването Стефан Константинов от водещите онколози у нас, съобщиха от Министерството на здравеопазването.
Тя му е била връчена от доц. Здравка Валерианова, директор на Специализираната болница по онкология в София по повод международния ден за борба с рака - 4 февруари.
В подписката към момента са се включили над 100 специалисти.
Тютюнопушенето е основен рисков фактор за възникването на онкологични заболявания.
Над две трети от случаите на рак в страната са свързани с тютюнопушенето, показва справка на Националния раков регистър.
Близо 262 хиляди са хората с различни онкологични заболявания в страната. Около 180 000 от тях имат тумори, чиято поява е пряко свързана с тютюнопушенето.
Цигарите са основен рисков фактор за възникването на тумори на носа, носната кухина и синусите, ларинкса, трахеята, бронхите и белия дроб, стомаха, хранопровода, дебелото черво, ректума и ануса, устните и устната кухина, фаринкса, бъбреците, пикочния мехур, маточната шийка, матката.
Последните научни данни показват, че тютюнопушенето най-вероятно е свързано и с рака на млечните жлези.
През последните години заболеваемостта при тези локализации се увеличава все повече - над 25 хиляди са новите случаи през 2010 г., а през тази година се очаква броят им да достигне 29 хиляди.
Специалистите смятат, че най-много от тях ще са случаите на рак на дебелото черво - 3065, на белия дроб и трахеята - 4077, на гърдата – 4046 и др.
Данните показват че по-често боледуват мъжете, отколкото жените. Най-многобройни са хората с рак на белия дроб между 60 и 69 години, но има засегнати и не малко младежи между 20 и 29 години.
Припомняме, че МС прие законопроект за въвеждане на пълната забрана на тютюнопушене на закрити обществени места от 1 юни тази година.
Подкрепяте ли тази мярка? Включете се в нашата анкета.
Коментари