Намаляване на надценките на лекарства на търговец на едро и търговец на дребно с 2 процентни пункта и за двете групи, предвижда здравното министерство.
Промяната в наредбата е част от новата нормативна уредба за намаляване на цените на лекарствените продукти, обявени от здравния министър Десислава Атанасова.
Тя представи изготвените от екипа на Министерство на здравеопазването изменения и допълнения в нормативните актове в областта на лекарствената политика, предаде БГНЕС.
Надявам се, че в рамките на месец, когато вече цялата нормативна уредба е приведена в действие да се усети на пазара, обясни тя.
МЗ предвижда и възможност цената на генеричните продукти да бъде процентно съотношение от цената на оригинала – 65%.
Тази наредба в момента е на сайта на МЗ за публично обсъждане. В нея е предвидено и да бъде разширен кръгът от държави – членки на ЕС, сред които ще се търси най-ниската цена на производител. Тази цена става референтна за страната ни и така, ако в момента най-ниска цена се търси сред 8 плюс 5 допълнителни държави, то този кръг може да бъде разширен до 17 страни.
С промени в Закона за лекарствените продукти в хуманната медицина пък се дава възможност да бъде създадена една Държавна комисия по цени и реимбурсиране. Тя ще бъде постоянно действащ орган с администрация.
Промяната в друг закон – този за изменение и допълнение на закона за здравно осигуряване вече е в НС за първо четене. Той предвижда и промяна в режима на договарянето на отстъпки за лекарствата, плащани от НЗОК, тъй като досега нормата даваше само "възможност".
Договарянето на отстъпки за лекарствата от НЗОК да бъде задължителен процес за всички групи лекарствени продукт", каза здравният министър.
Тя обясни, че друга промяна е договарянето да се извършва от стойността на опаковката, изчислено на база референтната стойност. Отстъпката ще се разпредели пропорционално между НЗОК и здравноосигурения.
Целта е здравноосигуреният да не се натоварва с отстъпката, дадена на касата, обясни Атанасова.
В петък е обнародвана и наредба 10, която се отнася до условията и реда за заплащане на лекарствените продукти - редът, по който НЗОК плаща лекарства и договаря отстъпки. "Там е текстът на коя група лекарствени продукти какви отстъпки се договарят. Дава се възможност на НЗОК да договаря отстъпки за всички групи лекарствени продукти, които тя плаща напълно или частично, обясни Атанасова.
Досега касата можеше да договаря отстъпки само за лекарства, които плащаше на 100%. С промените в нея включването на нови оригинални медикаменти в Позитивния списък ще става не на три, а на шест месеца. В наредбата е даден срок до 1 година, след влизането й в сила лекарствата, които до края на 2010 г. се договаряха от МЗ, НЗОК ще заплаща намалената с договорените отстъпки стойност, но "не по-висока от тази, плащана от ведомството при последното проведено министерско договаряне.
В рамките на една година обаче Атанасова се отказа да каже колко точно ще намалеят цените.
Обсъжда се възможност със спестените пари и някои от медицинските изделия да бъдат заплащани от НЗОК.
Нека първо да видим какъв финансов ресурс ще се освободи с тези нормативни уредби, призова министърът. Тя смята, че отстъпки ще има и при един договорен въпрос НЗОК ще постигне отстъпки, но не отговори конкретно на въпроса както ще стане, ако фирмата не даде отстъпка. Стана ясно само, че ако лекарството е в позитивния списък и има само една фирма, която го договаря, то НЗОК все пак ще има право да го плати.
Коментари