Промените в Наредбата за регулиране и регистриране на цените на лекарствените продукти, няма да доведат до очакваното намаляване на цените на лекарствените продукти.
Това заявяват в своя позиция от Регионалната фармацевтична колегия София–столична.
Според тях, промените ще доведат до затваряне на аптеки, уволнения на фармацевти, влошаване и/или липса на фармацевтичната грижа за пациента.
Промените нямат адекватна икономическа обосновка и биха довели до монополизиране на пазара от верижни структури. Управителният съвет на Регионална фармацевтична колегия София-столична ще използва всички начини, за да представи становището си пред управляващите, пациентите и фармацевтите в страната, заявяват от фармацевтичната колегия.
Според тях, надценката на лекарствените продукти е единственият начин за издръжката на една аптека. Затова и от Регионалната фармацевтична колегия София-столична са отправили въпроси към здравния министър Десислава Атанасова. Те питат кого обслужват предложените промени.
Регионална фармацевтична колегия София-столична е на мнение, че промените биха обслужили интересите на вертикалните икономически структури във фармацията (производител /дистрибутор/ аптеки). Единствено те могат да си позволят да работят с намалените надценки за сметка на увеличаване производствената цена на лекарствата. Това ще доведе до фалит на аптеки, особено в икономически непривлекателни райони, нарушен достъп до лекарства и фармацевтични услуги.
Няма гаранции, че предложеният механизъм ще гарантира трайно и значимо намаляване на цените на лекарствените продукти. Пациентът няма да усети по джоба си "поевтиняването", защото аптеката не формира цена, тъй като тя се определя от производителя. Фармацевтичната колегия пита и как ще оцелеят аптеките.
В момента аптеките в България отпускат всички 100%- реимбурсирани от Националната здравно осигурителна каса лекарства БЕЗ надценка. Тази своя социална дейност, те финансират благодарение на надценките върху останалите лекарствени продукти и Комисията за защита на конкуренцията се произнесе наскоро по този въпрос.
Намаляването на надценките ще намали броя на аптеките, които отпускат такива лекарства. Това и сега е значим проблем, който с приемането на промените ще се задълбочи и броят на общините, в които пациентите са лишени от такава услуга, ще се увеличи. Защо отново Министерството на здравеопазването не се вслушва в мнението на експертите?
Представителите на Български фармацевтичен съюз заявиха на заседание на Висшия съвет по фармация (консултативен орган на министъра на здравеопазването), че трябва да се изработи, обсъди и приеме цялостна, нова политика в областта на ценообразуването и реимбурсирането на лекарствата. В допълнение, предложеното създаване на Държавна комисия по цени и реимбурсиране на лекарствените продукти от април 2013г. от МЗ с промени в ЗЛПХМ, налага нуждата от нов модел в тази сфера, заявяват още от фармацевтичната колегия.
Коментари