Искането за увеличение на заплати в отрасъл „Здразеопазване“ е икономически необосновано предвид високо ниво на задлъжнялост на болничните заведения.
Това се посочва в становище на Българската стопанска камара, относно преговорите за нов Колективен трудов договор в сектора.
Камарата цитира данни на МЗ от края на май т.г., според които задълженията на държавните и общинските лечебни заведения възлизат на над 347 млн. лв., като 88 млн. лева от тях са просрочени.
Административното увеличение на възнагражденията, без отчитане на реалните възможности, допълнително ще влоши финансовото състояние на затъналите в дългове болници, в качеството им на търговски дружества, предупреждават от БСК.
Заплащането в здравеопазването трябва да бъде съобразено с икономическото състояние на отделните лечебни заведения и не следва да се прилага повсеместно и автоматично за цялата система.
Според БСК обаче увеличението на началните основни заплати и допълнителните възнаграждения в системата на здравеопазването е наложително и е една от мерките за задържане на медицинските специалисти и за мотивиране на младите и новопостъпилите кадри.
В тази връзка от Камарата предлагат залегналото в проекта на КТД индексиране на началните основни заплати и допълнителните възнаграждения да се осъществи на два етапа.
През 2012 г. да обхване лекари, медицински сестри и друг персонал на лечебни заведения, които имат финансова възможност да извършат това и нямат просрочени задължения, а догодина да бъдат индексирани възнагражденията във всички останали лечебни заведения, в случай че се осигурят средства за това по линия на финансовите им програми за 2013 г.
Коментари