Това, че не може да имаш деца не означава, че Бог така е отредил, а че ни изпитва да минем по трънливия път до щастието, борейки се за него. Защото, както е казано, помогни си сам, за да ти помогне и Господ.
До този извод стигнаха участнички в неформална дискусия на тема „Пресечната точка между медицината и вярата", съобщи КРОСС.
По-рано днес в столичния храм „Св.София" миряни запалиха свещички в подкрепа на правото на всеки да се бори да има дете, независимо от начина, по който е заченато.
Инициаторите от клиника „Малинов" заявиха, че като християни вярват, че Бог е любов, а не страх от греха и желанието да създадеш и отгледаш дете с помощта на медицината, е личен избор.
Специалният гост на дискусията, Калин Терзийски каза, че не бива да се влиза в порочния кръг на озлоблението, а смирено да се търси собствения път. Най-страшното според него е сънят на будния разум, защото тогава се губи пътят и се раждат чудовища. Той допълни още, че няма по-голям грях от това някой да бъде воден към отчаяние и чувство на вина.
Пациентки разказаха, че е винаги са били крепени от вярата си в Бог и не са против църквата, но трябва да се търси християнският път на любовта, а не на заклеймяването.
Дискусията бе свикана по повод последното изявление на българската православна църква относно инвитро зачеването.
В навечерието на 2012 църквата се обяви срещу изкуственото оплождане и заместващото майчинство.
"Тези, които нямат деца „по воля Божия” трябва да се смирят и да приемат съдбата си, а могат и да осиновят изоставено дете", смята духовенството.
Гневът на хората обаче накара Светия синод да смени позицията си и дни по-късно обяви, че е допусната грешка.
Църквата не била против инвитрото, а само срещу заместващото майчинство.
Коментари