Боли ви глава, отваряте шкафа с лекарствата и виждате, че срокът на годност на болкоуспокояващото е минал. Можете ли все пак да си вземете хапче?
Според статия в Insider това, че датата е отминала, не означава автоматично, че медикаментът е вече развален. Фармацевтът и говорител на фармацевтичната браншова организация в САЩ Винсънт Хартзел обаче уточнява, че след срока лекарствата започват да действат по-слабо.
"Извършените проучвания върху медикамента са валидни до посочената на опаковката дата. След нея той не става токсичен (макар че има и такива редки примери), но не е толкова ефективен, колкото преди", казва той.
Когато става въпрос за субстанции, които се инжектират (да кажем инсулин), или за капки за очи, датата показва и докога те са стерилни т.е едва ли друг патоген им е подействал.
Самият Хартзел съветва клиентите си да изхвърлят лекарствата след изтичането на годността. "Ако правите тежка реакция и това е единственото лекарство под ръка, можете да го вземете. Но при неспешни случаи е, разбира се, по-добре да използвате медикаменти в годност", подчертава той.
За да съхранявате лекарствата си правилно, трябва да ги държите в тъмно, сухо и хладно място. В банята не е много подходящо заради влагата.
Ако се чудите дали да пиете лекарство, което е с изтекъл срок на годност или този срок ще настъпи скоро, консултирайте се с фармацевт!
Коментари