Йената се срина днес, докато японските акции се стабилизираха след резките загуби и екстремната волатилност през последните няколко сесии, което намали безпокойството на инвеститорите. Последните се опасяваха, че ще се наложи да затварят къси позиции в йената, за да компенсират загубите си.
Сривът на Никей с над 10% от пет и половина годишния връх напомни на дилърите колко болезнена може да бъде една корекция на еднопосочните движения. В същото време обаче пазарът очаква масивните облекчения на Японската централна банка да отслабват йената в дългосрочен план.
Доларът нарасна до 101.90 йени, което е скок с над 1 йена от двуседмичното дъно в петък на 100.66. Зелените пари остават по този начин над важни технически подкрепи, включващи 21-средна дневна, която днес преминава през 100.80. Киджун линията на индикатора Ичимоку по дневните графики се намира на 100.37 и също се счита за основна подкрепа.
Борсовият индекс Никей нарасна с 0.5% и продължава да се възстановява от 3-седмичното интрадневно дъно, което удари по-рано вечерта. Кросът евро/йена също нарасна и достигна 131.50 след дъно в четвъртък на 129.95. Доларът е подкрепен и от очакванията, че Федералният резерв в САЩ е готов да намали масивната програма от стимули.
Единната валута слезе на 1.2910 срещу долара, но не показва сигнали, че има намерение да излезе от оформения през последните няколко месеца рейндж от 1.28-1.32.
Инвеститорите вече са определено песимистично настроени към някога любимия австралийски долар. Пазарът все още залага и на още едно намаление на лихвите имайки предвид по-слабия растеж на Китай, който е най-големият експортен пазар на Австралия. Австралийският долар се търгува на 0.9642 срещу американския си съименник и остава близо до дъното от 2012 година на 0.9581. Пробив на това ниво ще свали валутата до нива невиждани от октомври 2011 година. Тя се обезцени с 9% след върха от 1.0583 ударен едва миналия месец. Според някои анализатори сривът на австралийския долар е прекомерен. Те са на мнение, че възстановяването на Китай ще е стабилно, а от друга страна очакването за намаление на покупките на облигации от ФЕД през следващите няколко месеца е прибързано. Ако това се окаже вярно австралийския долар няма да се търгува дълго време толкова далеч от паритета.
Търсенето от физическия сектор крепи златото
Златото падна днес, докато азиатските борсови индекси и доларът се стабилизираха след бурната седмица. Това намали привлекателността на метала като средство предлагащо сигурност и доведе до нови негови разпродажби от фондовете търгуващи със злато. Търсенето от физическия сектор продължава да задържа цената близо до 1400 долара за тройунция, докато последните спадове привлякоха купувачи търсещи инвестиции в златото.
Спот цената днес слезе на 1389 долара за тройунция. Миналата седмица тя нарасна с 2%, което е най-силното седмично повишение за последния месец. Металът обаче остава с обезценка от 17% от началото на годината.
Златото се продава при висока премия в сравнение със спот цените, тъй като няма достатъчно предлагане на пазара, което да посрещне силното търсене. Физическият сектор продължава да счита цените за добри за нови покупки. Повечето от дилърите на злато в Сингапур вече разпродадоха наличностите си.
Цената обаче остава близо до 2-годишното дъно от 1321.35 долара достигнато в средата на април, когато инвеститорите се бяха насочили към по-високо доходните акции.
Активите на най-големия фонд в света търгуващ със злато SPDR Gold Trust са на най-ниските си нива след средата на февруари 2009 година. В петък те спаднаха с 0.24% до 1016.16 тона. В началото на 2013 година фонда имаше 1350.50 тона злато.
Русия, Турция и Казахстан са сред централните банки купували злато през април с цел диверсификация на стратегическите си портфейли. Това показаха в понеделник данни на МВФ. Търсенето от Индия, която е най-големия пазар на злато в света, беше слабо, тъй като пиковия сезон на сватбите отминава, а централната банка предприема нови мерки, за да ограничи покупките на злато. В понеделник тя съобщи, че няма да позволи на търговските банки да дават заеми на подразделения на фондовете търгуващи със злато.
Отдел “Анализи валутни пазари”, ФК “Логос-ТМ” АД
Коментари