Стоковите валути успяха да реализират скромни печалби в понеделник, след като успяха да нараснат благодарение на възстановяването на цената на петрола, докато възходът на долара донякъде избледня.
Канадският и новозеландският долари бяха сред най- добре представилите се валути за сесията, като повечето основни валути все пак останаха в рамките на скорошните рейнджове.
Щатският долар поевтиня до 1.2457 канадски долара, като преди това достигна връх за сесията на 1.2545. Новозеландският долар проби над 74 цента, но остана в познатия от последните няколко дни рейндж между 0.7288-0.7453.
Гръцкият вицепремиер Янис Драгасакис заяви в понеделник, че преговорите с ЕС относно дълговите проблеми на страната и спасителния план продължават, но не е било постигнато никакво споразумение.
Същевременно единната валута отново поскъпна до 1.1331, след като намери подкрепа на едноседмичното дъно на 1.1270 долара.
Спрямо йената единната валута падна до 133.67, преди да се възстанови до 134.23. Доларът поевтиня до 118.46 йени, връщайки около една трета от петъчните си печалби от 1,4% до 119.23.
Доларовият индекс също леко се понижи до 94.568. Все пак той остана в близост до 11- годишния връх на 95.481.
Спекулациите, че Фед ще увеличи лихвените проценти в някакъв момент тази година бяха основата на възхода на долара, който започна към средата на 2014.
През последните седмици обаче нараснаха съмненията, дали от Фед действително ще бъдат способни да затегнат паричната политика в момент, когато всички останали централни банки я отслабват. Но изненадващо добрите данни за неселскостопанската заетост от петък отново върнаха да дневен ред тази възможност.
Златото поскъпна докато акциите поевтиняваха
В понеделник златото поскъпна над 3- седмичното дъно, достигнато миналата седмица, след като европейските акции бяха наранени от слабите търговски данни за Китай и притесненията около Гърция.
Спот златото спечели 0,7% до 1 241.43 долара за тройунция. В петък металът записа най- големият си еднодневен спад от декември 2013 до сега, достигайки 1 228.25, след като доларът поскъпна след данните за неселскостопанската заетост.
Американските фючърси върху злато с доставка през април поскъпнаха с 0,6% до 1 241.50 долара за тройунция.
Златото бе подпомогнато и от спада на световните индекси, който дойде след по- слабите от очакваното данни за търговията на Китай, както и поради несигурността на позицията на Гърция в еврозоната.
Доларът поевтиня, връщайки обратно част от направените в петък печалби, след като данни показаха, че ръстът на заетостта в САЩ през януари е бил солиден, а заплащането се е възстановило. На фона на тези индикации за икономическа сила може да се говори, че увеличението на лихвените проценти в САЩ отново е в картината.
Американската централна банка държи разходите по заемането близки до нулата от декември 2008. Увеличение на лихвените проценти би довело до допълнителното поскъпване на долара и същевременно до поевтиняването на нелихвоносното злато.
Спот златото остана над подкрепата на 50- дневната пълзяща средна на 1 229 долара.
Спот среброто поскъпна с 2% до 17.06 долара за тройунция, паладият поевтиня с 0,7% до 776.50 долара за тройунция, а платината изгуби 0,4% до 1 214.95 долара за тройунция.
Отдел „Анализи валутни пазари", Бул Тренд Трейдър (trader.bulltrend.bg)
Коментари