Търговията на валутните и капиталови пазари остава разнопосочна, в резултат на смесените настроения на инвеститорите, породени от смесени макроикономически данни и липса на решителност в еврозоната по отношение на дълговите проблеми.
Еврото и австралийският долар се понижиха вчера, след слабите PMI индекси от Китай и еврозоната. Европейските индекси също приключиха със смесени резултати, докато тези отвъд Океана успяха към края на сесията да затворят на зелена територия.
Бизнес активността в еврозоната се е понижила с по-бърз темп през септември, според индекса PMI, което е увеличило вероятността от влизане на региона в рецесия през третото тримесечие.
Markit Economics обяви, че индексът PMI за секторите на производството и услугите е спаднал до 45.9 пункта от 46.3 през август. Този резултат е по-слаб от очакваното, като миналата седмица икономистите, запитани от Dow Jones, прогнозираха скок до 46.7 пункта. Съставният индекс PMI показва, че активността в частния сектор е намаляла с най-бърз темп от юни 2009 г. досега, както и за дванадесети пореден път през последните 13 месеца.
„Низходящият тренд в еврозоната се засили през септември, което показва, че регионът преживява най-лошото си тримесечие за последните три години“, обяви Крис Уилямсън, главен икономист в Markit.
Новите поръчки са спаднали с най-бързи темпове от май 2009г., подсказвайки, че е малко вероятно да се увеличат през предстоящите месеци. Запитаните мениджъри са съобщили, че техните компании са съкратили работни места за девети пореден месец и с най-бърз темп от януари 2010 г.
Индексът PMI в сферата на производството отчита ръст до 46.0 пункта, спрямо 45.1 през август, достигайки 6-месечен връх, докато индексът PMI в сферата на услугите е спаднал до 46.0 пункта, в сравнение с 47.2 пункта през август, записвайки най-ниското си ниво от 38 месеца насам.
Икономиката в еврозоната се е свила през трите месеца до юни с темп от 0.7%, коригирани за годината, а индексите PMI говорят, че отново ще се свие през третото тримесечие. Мнозина икономисти смятат, че два последователни месеца на свиване на икономиката, означава навлизане в рецесия.
Едро-долар се понижи до едноседмично дъно в 1.2919, където намери подкрепа и се изтласка от слухове за покупки на централната банка на Русия.
Имаше слухове за покупка на евро и от американската Морган Стенли, със стоп на 1.2890 и цели към 1.34 долара. Положителна нотка през изминалия ден беше успешният аукцион на Испания, при който се пласираха облигации на стойност 4.5 млрд. евро, при средна лихва от 5,667 % спрямо 6,647 %.
Сред пазарните участници се заговори, че Испания ще се обърне с молба за финансова помощ към ЕС след регионалните избори на 21 октомври или след изборите в САЩ. Ако правителството не се обърне с молба за финансова помощ, вероятно ще премине към план Б: излизане от еврозоната и връщане на песетата.
Петролът записа първият положителен ден за седмицата
Петролът намери подкрепа по време на вчерашната търговия, към 90.92 долара за барел при американския и 107 долара при сорта Брент. В крайна сметка и двата вида затвориха на зелена територия – американският към 93 долара, а сорта Брент към 110 долара за барел, където се търгуват и в ранните часове на тази сутрин.
Златото се понижи през деня до 1755 долара за унция, където намери подкрепа и се изтласка нагоре, за да приключи денят на цена от 1767 долара за унция. В ранните часове на тази сутрин ценният метал се котира на цена от 1772/73 долара за унция, като днес може да опита нова атака на върхът в 1777 долара.
Отдел “Анализи валутни пазари”, ФК “Логос-ТМ” АД
Коментари