Еврото днес се търгува под 4-месечния връх срещу долара, докато дилърите се притесняват от рязкото поскъпване през последната седмица и преди ключовите събития в Европа и САЩ.
Евро/долар се разменя за 1.2770, което е минимално над нивата на затваряне вчера в Ню Йорк, но и под върха от 1.2815, ударен в петък след слабите данни за трудовата заетост в САЩ. Цифрите увеличиха очакванията, че ФЕД ще предприеме на 13 септември нов рунд от покупки на активи.
След поскъпването с 6% от 2-годишното дъно над 1.2040 в края на юли, единната валута сега е изправена пред основна съпротива в лицето на 200-дневната пълзяща средна, която днес преминава през 1.2834, а търговия над нея през последната една година не е имало.
Докато съобщението на ЕЦБ от миналата седмица за нови покупки на облигации, разглеждани като помагащи на Испания, която изпитва затруднения, помогна на рисковите активи, много пречки остават пред еврото.
Конституционният съд в Германия ще произнесе в сряда присъдата си дали Германия може законно да участва в постоянния спасителен фонд на еврозоната. Това е важно решение, тъй като ЕЦБ може да купува правителствени облигации само в синхрон със спасителния фонд. Малцина очакват съда да определи фонда като неконституционален, но някои са на мнение, че съдиите могат да поставят нови условия относно бъдещите помощи, които Германия отпуска на другите държави от еврозоната.
Дори и съдът да даде зелена светлина на спасителния фонд и с това на програмата на ЕЦБ за покупки на облигации, еврото остава уязвимо към развитията в Испания, тъй като се очаква Мадрид скоро да поиска официална помощ, както и в Гърция, където чуждите заемодатели отхвърлиха част от пакета от мерки подготвен от правителството.
Министър-председателят на Испания Мариано Рахой съобщи късно в понеделник, че очаква от ЕС да постави разумни условия на Испания ако страната поиска помощ, но добави, че никакво решение относно спасителните фондове не може да бъде взето преди 14/15 септември, когато е срещата на европейските финансови министри.
Междувременно Гърция призна в понеделник, че има проблеми при убеждаването на чуждите заемодатели да приемат план, който ще спести близо 12 милиарда евро през следващите две години и чието приемане е жизнено важно, за да се отключат помощите от които има нужда страната, за да избегне фалит.
Въпреки всичко еврото остава подкрепено от очакванията, че Федералният резерв може би ще стартира нова серия от монетарни стимули, най-вероятно под формата на покупки на държавен и друг дълг, след заседанието което приключва в четвъртък.
Долар/йена остава почти без промяна на 78.20, но и близо до 5-седмичното дъно от петък на 78.02.
Златото в очакване на решенията в Германия и САЩ
Златото днес расте, връщайки част от загубите през вчерашния ден, а инвеститорите изчакват решението на конституционния съд в Германия относно извънредния спасителен фонд и това на Федералния резерв в САЩ относно възможни нови стимули за икономиката.
Жълтият метал поскъпна със 7% през последния месец благодарение на плана на ЕЦБ за покупки на облигации и очакванията, че Фед ще стартира нов рунд от количествени поощрения след края на заседанието си през тази седмица. По-благосклонна монетарна политика дава сила на златото, тъй като привлича инвеститорите, които се опасяват от инфлация.
Притежанията на фондовете търгуващи със злато достигнаха в понеделник рекорд за всички времена от 72.492 милиона тройунции. Спот цената днес напредна до 1730 долара за тройунция. Техническите анализатори предполагат, че съпротива е 1739 долара и допускат слизане до 1711 долара по време на днешната търговия.
Конституционният съд в Германия ще отсъди в сряда дали Германия може да внася пари в европейския спасителен фонд, който играе ключова роля в плана на ЕЦБ за борбата с кризата в региона.
При индустриалните новини Китай, най-големият в света производител на злато, изкара през юли 31.3 тона от благородния метал, което доведе общото производство за първите 7 месеца от годината до 208 тона, а това е растеж със 7% спрямо нивата от миналата година.
Отдел “Анализи валутни пазари”, ФК “Логос-ТМ” АД
Коментари