Търговията на валутните и капиталови пазари остана разнопосочна през тази седмица, в резултат на смесените макроикономически данни и липсата на решителност от страна на европейските лидери по отношение на дълговите проблеми на Старият континент.
Неизвестността дали Испания ще поиска цялостна спасителна помощ продължава да тегне върху нагласите на инвеститорите. Пазарите реагират нервно на съобщенията, че испанският премиер Мариано Рахой все още не е решил дали да поиска помощ, чрез новата програмата на Европейската централна банка за изкупуване на държавни облигации.
Основните валутни двойки не намериха вярната посока през седмицата, търгувайки се разнопосочно и в сравнително тесни граници.
Водещите борсови индекси запазиха високите си нива от изминалата седмица. В тяхна подкрепа бе решението на Японската централна банка да последва политиката на Федералния резерв и ЕЦБ, като разшири програмата си за изкупуване на активи с цел стимулиране на икономическият растеж.
Въпреки финансовите стимули на водещите централни банки, инвеститорите остават скептично настроени за възстановяването на растежа, признак за което е големият спад в цената на петрола през тази седмица.
Американският лек суров петрол поевтиня с над 6 долара за барел, а лондонският сорт Брент изгуби близо 7 долара, отчитайки най-големият си спад за последните два месеца.
Същевременно стана ясно, че производственият сектор в Китай продължава да се свива, а японският износ е намалял с 5,8% през август на годишна база.
Коментари