Разногласията в еврозоната ограничиха ръста на пазарите


Разногласията в еврозоната ограничиха ръста на пазарите
Снимка:

460

Разногласията и разединението в еврозоната ограничиха риск апетита на валутните и капиталови пазари през първия ден от новата седмица.

Евро/долар постави нов макар и с минималните 4 пипса, връх към 1.3171, в следобедните часове на деня, но този ръст се дължеше предимно на слабите икономически данни от САЩ.

Планът за закупуване на облигации на Европейската централна банка спомогна за разпалване на интереса към високорискови активи през изминалата седмица, но вместо да се възползват от предоставената глътка въздух, срещата на европейските финансови министри през уикенда в Кипър показа, че те не са се разбързали да решат висящите важни въпроси.

Несигурността се отрази на финансовите пазари, като европейските акции паднаха вчера от високите си за последните 14 месеца нива, достигнати в петък, а еврото ограничи възходящият си ход спрямо американската валута.

Високодоходните валути, като австралийски и новозеландски долар, отчетоха значителен спад спрямо американският си съименник. Петрола и златото също се понижиха, следвайки тренда на валутните и капиталови пазари.

Политиците решиха да отложат спешните действия по три въпроса: спасителната помощ за Испания; решението относно Гърция, след като страната поиска двугодишно удължаване на условията по техния спасителен пакет; както и общият надзор за европейските банки. По първия въпрос испанският вестник „El Pais“ съобщи през уикенда, че премиерът на страната не иска да отправя такова искане, докато испанският финансов министър настоява за такова възможно най-скоро.

Несигурността доведе до големи спекулации и слухове. Холандски вестник обяви, че Испания води преговори с ЕЦБ и МВФ относно спасителна помощ от 300 млрд. евро, но от там бързо отрекоха провеждането на такива преговори.

Относно Гърция, става все по-ясно, че чуждестранните кредитори на страната поддържат идеята за удължаване на сроковете. Австрийският финансов министър обаче попари тази идея през уикенда, като заяви, че страната ще получи допълнително само „няколко седмици“, за да изпълни целите.

Относно третия въпрос за банков съюз назрява голям разнобой. Европейската комисия направи предложение хилядите банки от еврозоната да бъдат под надзора на ЕЦБ. Германският финансов министър Волфганг Шойбле обаче даде обратен тласък този по въпрос през уикенда.

Всичко това подкопава доверието към еврото и може да окаже негативен ефект през следващите няколко дни, или поне докато не се постигне единогласие по един от трите настоящи проблема.

В подкрепа на мечките са и негативните макроикономически данни от САЩ. Индексът, отчитащ активността в производствения сектор на Ню Йорк, неочаквано е продължила да се понижава през този месец. Това сочат официалните данни от проучването на Федералния резерв в Ню Йорк. Индексът, отчитащ бизнес условията в региона, се е понижил до -10.41 пункта през септември, след като спадна с повече от 13 пункта през август до -5.85 пункта. Показателят отчита спад от месец май.

Петролът с най-голям дневен спад за последните 8 седмици

Цената на американския лек суров петрол потъна с над 4 долара до под 95 долара за барел, като част от трейдърите подозираха грешка в системата за търговия, докато други спекулираха за евентуално освобождаване на част от стратегическия петролен резерв на САЩ.

В крайна сметка черното злато затвори дневната сесия на цена от 96.30 долара за барел, което е спад от 3% за деня. От CME Group, която притежава борсите в Чикаго и Ню Йорк, обаче обявиха, че „не откриват никакви технически проблеми“ относно спада в цената на петрола, а от Белия дом посочиха, че нямат непосредствени планове за промяна в обема на стратегическия петролен резерв.

Цената на сорта Брент също се срина, от 116.80 долара, по време на европейската сесия, до 111.45 долара за барел, към средата на американската сесия. В ранните часове на тази сутрин, Лондонският Брент се котира на нива от 113.50/60 долара за барел.

Златото също се понижи, след като за пореден път намери съпротива към 1776/77 долара за унция. В късните часове на деня жълтият метал започна да се понижава, като загуби около 13 долара от стойността си за деня. Натискът върху ценния метал продължи и през азиатската сесия тази нощ, като към ранните часове на деня се разменя на цена от 1754/55 долара за унция.

 Отдел “Анализи валутни пазари”, ФК “Логос-ТМ” АД

  • Етикети:

Още от Пазари


Помогнете на новините да достигнат до вас!


Радваме се, че си с нас тук и сега!

Посещавайки Expert.bg, ти подкрепяш свободата на словото.

Независимата журналистика има нужда от твоята помощ.

Всяко дарение ще бъде предназначено за неуморния екип на Expert.bg.

Банкова сметка

Име на получател: Уебграунд Груп АД

IBAN: BG16UBBS80021036497350

BIC: UBBSBGSF

Основание: Дарение за Expert.bg

Sportlive.bg
Реклама

Валути

BNB Logo
  • EUR
    1
    1.955
  • USD
    1
    1.87844
  • GBP
    1
    2.35062
  • JPY
    100
    1.21601
виж всички
Реклама

Най-четени новини


виж всички