Еврото се понижи до ново 2-седмично дъно към 1.3160 спрямо американския долар, където обаче намери подкрепа и започна да се покачва.
Единната валута успя да затвори деня на зелено, на нива от 1.3215/20 долара, като същевременно отчете покачване и спрямо японската йена, австралийския и новозеландския долар.
Изненадващото покачване на продажбите на дребно в еврозоната за януари с 0.3%м./м. помогна за текущия отскок на еврото, който за сега изглежда ограничен от офертите продава в 1.3240/50. Продажбите на дребно в еврозоната са нараснали за първи път за последните пет месеца през януари, надминавайки по този начин очакванията на икономистите. Ръстът на показателя през януари най-вероятно ще подкрепи очакванията ЕЦБ да не понижава лихвата на срещата си на 8-ми март.
Вчера в медийното пространство бе разпространен доклад на Института за Международни Финанси, според който евентуално допускане на "неконтролиран" фалит на Гърция ще струва над 1 трлн. евро и поради това трябва да бъде отпусната неизбежна нова финансова помощ за Атина от страна на "Тройката" (ЕК, ЕЦБ и МВФ).
"С оглед тежките финансови травми е трудно да си представим, че Гърция може да остане да функционира като член на еврозоната, ако бъде допуснат неконтролиран фалит", се предполага в доклада.
В него се посочва още, че евентуален фалит на Гърция най-вероятно ще има силно негативен, заразен ефект, най-вече и непосредствено върху Португалия и след това бързо може да се разпространи към Ирландия, Италия и Испания. Вероятно този секретен доклад принуди Еврогрупата да одобри втория спасителен план за Гърция, в края на февруари.
Банковите депозити в Гърция са намалели със 70 млрд. евро от началото на кризата през 2009 г., съобщи финансовият министър Евангелос Венизелос в интервю пред гръцкия телевизионен канал Антена. Само 16 млрд. евро от фондовете, изтеглени от гръцки банки, са депозирани в чужбина. Останалите до са складирани от домакинствата, които се подготвят за най-лошия сценарий – фалит или излизане на страната от еврозоната.
Ако тези пари си бяха останали в банките, това щеше да улесни и разшири отпускането на заеми към бизнеса, което ще раздвижи икономиката и ще намали безработицата, смята финансовият министър. Той подчерта, че финансирането на банките трябва се окуражи и заяви, че новият спасителен план и размяната на облигации ще намалят гръцкия дълг и ще укрепят финансовия сектор.
Тази нощ Австралийската централна банка реши да остави основния лихвен процент без промяна, на ниво от 4.25%, което предизвика известен спад при австралийския долар. По-късно през деня се очаква ревизията на БВП на еврозоната, за последното тримесечие на 2011 г.
За сега пазарите остават негативно настроени към еврото с оглед напрежението преди приключване в края на седмицата, на сделката с частните кредитори на Гърция. Смесените до слаби икономически данни от еврозоната в комбинация с понижените прогнози на китайския премиер за растежа на Китай за 2012 г., оказват негативно влияние върху риск-апетита на глобалните финансови пазари.
Петролът и златото се търгуват в тесни граници
Фючърсите на американския лек суров петрол се търгуват при слаб интерес към началото на новата седмица. Цената на тексаския петрол се движеше по време на вчерашната търговия, в границите между 105.50 – 107.20 долара за барел. Фючърсите на сорта Брент от своя страна поскъпнаха до 124.50 долара за барел.
Обръчът около Иран се затяга, а с него и все по-песимистичните прогнози за силни ръстове в цената на петрола. Петролът може да се окаже новата Гърция за еврозоната.
Рекордно високите цени на черното злато създават риск за икономиката в региона, след като вълненията около Гърция отстъпиха на заден план. От друга страна обаче, този ръст може да бъде ограничен от евентуален спад в търсенето от страна на Китай. Китай намали прогнозите си за икономическия растеж през 2012 г., до 7.5%, което е най-ниската стойност за последните 8 години.
От техническа гледна точка основна подкрепа за суровината се явява зоната към 105 долара за барел, където се намира низходящата тренд линия тръгваща от върха и минаваща през 114.75 долара.
Тази сутрин американският петрол се разменя на нива от 106.70/90 долара, а сортът Брент се котира към 123.60/80 долара за барел.
Златото продължава да бъде под натиск, като вчера понижи стойността си с около 7 долара за унция, затваряйки към 1705 долара за унция. По време на азиатската сесия тази нощ жълтият метал запази низходящото си движение и към ранните часове на сутринта се търгува в ключовото ниво от 1700 долара за унция.
Отдел “Анализи валутни пазари”, ФК “Логос-ТМ” АД
Коментари