Заетостта в частния сектор на САЩ отчете подобрение за месец февруари, което допринесе за позитивната вълна на валутните и капиталови пазари през изминалия ден.
Този позитивизъм се предаде и на азиатските пазари тази нощ. Еврото, индексите и високодоходните валути се изтласкаха от новите си дъна, регистрирани по време на европейската сесия, по-рано през деня.
Според проучването на ADP броят на заетите се е повишил със 216 000 през февруари, като участниците на пазара прогнозираха ръст от 205 000. В същото време промяната на заетостта от декември до януари бе ревизирана низходящо до 173 000. Първоначално бе публикуван ръст от 170 000. Заетостта в големите предприятия с 500 или повече работници, се е увеличила с 20 000, а в средните от 50 до 499 работници, се е увеличила с 88 000.
Заетостта в строителния сектор е нараснала с 16 000, което е 5-ти пореден месечен прираст в този сектор. Заетостта в сектора на финансовите услуги се е увеличила с 14 000, отбелязвайки седми пореден месец и най-голям ръст през последните две години. Този индикатор се публикува няколко дни преди официалните данни на Бюрото по труда. Той не включва работните места създадени в правителствения сектор.
Производителността на работниците в САЩ през четвъртото тримесечие също се е подобрила. Според данните на Министерството на труда производителността в неселскостопанския сектор е нараснала с 0.9% за периода октомври-декември, което се явява възходяща ревизия от първоначалните 0.7%. Разходите за труд са се повишили с 2.8% през четвъртото тримесечие, което също е възходяща ревизия от първоначалните 1.2%. Отчетеният ръст е по-голям от първоначалния, заради по-високите компенсации в заплащането спрямо ръста в производителността на труда.
Днес е крайният срок за вземане на решение от страна на гръцките кредитори, дали са съгласни да разменят гръцките правителствени облигации, които притежават в момента, с 30-годишни такива, като същевременно опростят и по-голяма част от текущите задължения на Атина към тях.
От Института за международни финанси заявиха, че всичките негови членове участващите в 30 членната комисия ще участват в суаповата сделка с гръцкия дълг. Въпреки тази положителна новина, Гърция все още се нуждае от участие на около 50% от останалия частен сектор притежаващ гръцки дългови книжа. Тези 39% участие на частния сектор, представлявани от Института за международни финанси, е значително под необходимите 75% участие, за да може да се задейства реалния процес по осъществяване на самата суапова сделка с гръцкия дълг.
Освен решението за гръцката суапова сделка, днес акцентът ще падне и върху решенията на Английската, Европейската и Канадската централни банки относно лихвената им политика. С интерес ще се следи и изявлението на президента на ЕЦБ, Марио Драги.
Петролът и златото намериха подкрепа и отчетоха ръст
Цената на петрола се повиши при старта на американската сесия вчера, следствие на добрите икономически новини от САЩ. Американският лек суров петрол с доставка през април поскъпна с 1.20 долара, до 106,15 долара за барел. Позитивните данни от пазара на труда в САЩ обърнаха пазарните настроения за подобрение в потреблението на дребно. Така очакванията за ръст в търсенето пренебрегнаха данните за ръст в запасите от петрол за седмицата до 02.03.
Сортът „Брент“ също се повиши, след като Китай съобщи, че ще увеличи покупките на енергийни продукти през тази година. Плановете на Китай за вноса на горива потвърдиха мненията, че търсенето от Азия ще продължи да подкрепя цените на горивата, дори и търсенето от развитите икономики да остане слабо. В същото време предложението на Иран за разговори с големите сили намали напрежението около доставките.
Тази сутрин цената на американския лек петрол варира в границите 106.20/50 долара за барел, а сортът Брент се котира на нива от 124.20/40 долара за барел.
Златото нарасна за първи път от последните 4 дни, макар и със скромните 10 долара за унция, на фона на големите спадове от последните няколко дни. Цената на жълтия метал успя да се изтласка от 1670 долара, подкрепена от ръста на еврото срещу долара, както и от ръста на високодоходните валути. Еврото, чийто спад влечеше и златото надолу, се стабилизира, но остава уязвимо заради опасенията около Гърция, която трябва да постигне споразумение по размяната на облигации, за да избегне фалита.
В ранните часове на тази сутрин спот цената на златото отчита лек ръст, търгувайки се на нива от 1688/89 долара за унция.
Отдел “Анализи валутни пазари”, ФК “Логос-ТМ” АД
Коментари