Опасенията за световния ръст ограничиха рисковите покупки


Опасенията за световния ръст ограничиха рисковите покупки
Снимка:

357

Йената се търгува днес на няколко седмични върхове срещу повечето валути, докато австралийският долар пострада при продължаващите опасения за световния растеж.

Скокът на доходността по испанските книжа допълнително усложни обстановката около периферните европейски икономики, докато разочароващи данни за вноса в Китай възобновиха страховете за рязко забавяне на втората по големина икономика в света.

Към всичко това дойде и голям спад на борсовите индекси на Уолстрийт и рязко понижение на доходността по американските облигации. Йената спечели от създалата се ситуация и се покачи до 5-седмичен връх срещу зелените пари.

Вчера Японската централна банка остави монетарната си политика без промяна, въпреки че азиатската преса коментираше, че по време на заседанието на 27 април ще бъдат обмислени нови монетарни стимули. Засега обаче за пазарите е прекалено рано да търгуват върху срещата на 27 април. Очакванията им все пак означават, че йената трудно ще продължи да нараства и да свали чувствително долара под нивата от 80 йени. Едва през следващата седмица пазарът може би ще започне да търгува бъдещото заседание на банката.

Слуховете за сериозни поръчки около 80.50 в долар/йена ще оказват първоначална подкрепа, следвана от 79.50, където се намира връх от октомври, който беше достигнат след интервенции на Япония на валутните пазари с цел отслабване на йената.

Еврото падна до 7-седмично дъно от 105.44 йени, докато австралийския долар потъна до 82.52 йени, нива които не са виждани от началото на февруари. Подкрепа в този крос е 82.33, което е 38.2% корекция на покачването от октомври до март. Най-логично е да се слезе до това ниво, където преминава и 100-дневната пълзяща средна.

Негативно се възприе и предупреждението от МВФ, че държавите износители на суровини трябва да се подготвят за по-ниски цени заради слабостта на световната икономика и по-слабото търсене.

Австралийският долар слезе до 1.0226 срещу американския си съименик преди да се възстанови, като тази сутрин се търгува на 1.0280. Тук сериозна подкрепа оказаха нивата около 1.0236, където се намира 76.4% корекция на ралито от края на декември до края на февруари.

Еврото също отстъпи пред долара, слизайки до 1.3090 при връх вчера на 1.3145. Единната валута пострада от растежа на доходността по испанските държавни книжа, която достигна почти 6%.

В същото време доходността по германските облигации изравни най-ниските виждани някога нива, докато инвеститорите бягаха към сигурния германски дълг. Това доведе спреда между двата вида облигации до най-високи нива след декември, което напълно премахна ползите от действията на ЕЦБ, която пусна евтини тригодишни заеми в размер на 1 трилион евро.

Очакванията за сериозно намаление на световното търсене доведоха до рязък спад на петрола

Американският лек суров петрол се търгуваше сутринта на 101.29 долара за барел, след като вчера затвори със загуба от 1.44 долара на 101.03 долара, което е най-ниско ниво след 14 февруари и под 100-дневната пълзяща средна, която преминава през 101.65 долара.

Сортът „Брент” се търгува около 120 долара за барел след загуби вчера от 2.79 долара, най-ниско затваряне след 17 февруари и слизане под 50-дневната пълзяща средна на 121.84 долара за барел. Поевтиняването с 2.27% е най-големият дневен спад в процентно изражение след 14 декември.

Американските запаси на суров петрол са нараснали рязко през миналата седмица, докато вътрешното производство е достигнало 13-годишен връх, а вноса отчете спад.

Производството от Иран може да спадне с около 15% през тази година заради ограничените чужди инвестиции. Това увеличава натискът върху петролния сектор на Техеран дори преди да се изчислят ефектите от новите санкции.

Иран намали износа за Испания и може да спре продажбите за Германия и Италия. Това съобщи иранската държавна телевизия в очевиден опит да подсили позициите на страната преди важните преговори със световните сили през тази седмица. Тяхната цел е разрешаването на спора между Запада и Иран относно неговата ядрена програма. Следващият рунд ще се проведе в Багдад след преговори тази седмица в Истанбул.

Двама представители на Федералния резерв изразиха опасения относно политиката на централната банка. Това оказва натиск върху техните колеги да не говорят за нов рунд на монетарни облекчения.

Отдел “Анализи валутни пазари”, ФК “Логос-ТМ” АД

  • Етикети:

Още от Пазари


Помогнете на новините да достигнат до вас!


Радваме се, че си с нас тук и сега!

Посещавайки Expert.bg, ти подкрепяш свободата на словото.

Независимата журналистика има нужда от твоята помощ.

Всяко дарение ще бъде предназначено за неуморния екип на Expert.bg.

Банкова сметка

Име на получател: Уебграунд Груп АД

IBAN: BG16UBBS80021036497350

BIC: UBBSBGSF

Основание: Дарение за Expert.bg

Sportlive.bg
Реклама

Валути

BNB Logo
  • EUR
    1
    1.955
  • USD
    1
    1.87844
  • GBP
    1
    2.35062
  • JPY
    100
    1.21601
виж всички
Реклама

Най-четени новини


виж всички