Нарастващите опасения в еврозоната, допълнени с отслабващото евро, доведоха до валутни турбуленции в средата на годината, отчитат от Райфайзен Рисърч в анализ на пазарите от ЦИЕ.
Докато полската злота и унгарският форинт отбелязаха значителен ръст, руската рубла, румънската лея и чешката крона отбелязаха спад.
"От гледна точка на съответната парична политика и на факта на това, че излизането на Гърция от еврото не е непосредствено надвиснало, очакваме умерено засилване на валутите на ЦИЕ спрямо еврото през втората половина на 2012 г. Изключения от това са украинската гривна, сръбският динар и унгарският форинт," казва Петер Брециншек, ръководител на Райфайзен Рисърч, част от Райфайзен Банк Интернешънъл АГ (РБИ), който очаква централните банки да намалят основните лихвени проценти само в Чехия и Русия.
Препоръка “купувай” за ценни книжа на страните от ЦИЕ
От гледна точка на Райфайзен Рисърч, източноевропейските пазари на дългови ценни книжа ще се характеризират с леки повишения в доходността през третото тримесечие.
“Очакваме по-големи колебания при книжата от всички срочности само в Унгария, в съответствие с тенденцията на отслабване на валутата. Поради тази причина, сме поставили препоръка “продавай” за дълговите книжа, деноминирани в унгарска валута, казва Брециншек, който в настоящия момент би препоръчал покупка само за Полша. В момента, в който руските облигации достигнат ръст в доходността от около 9%, Брециншек би дал такава препоръка и за тях.
По отношение на акциите, потенциалът за възстановяване в ЦИЕ може да се очаква да бъде разгърнат чрез нови ликвидни инжекции от страна на централните банки. Затова Брециншек дава препоръка “купувай” за целия регион за първата фаза на летните месеци, като според него Виена, Будапеща и Москва имат най-висок ценови потенциал.
Руските акции са подкрепени от подобряване на пазарните очаквания за ръста на печалбата, повишаване цената на петрола отново до нива от над 100 щ.д. през третото тримесечие, както и привлекателната им оценка. Последното се отнася и до индекса на унгарските акции с вече калкулирано в цената двуцифрено понижение на печалбата за 2012 г. По-важна обаче е новата политическа способност за компромиси, с което става и по-реалистично евентуално споразумение с МВФ в края на лятото.
Коментари