Доларът се търгува в близост до 3-седмично дъно срещу еврото след по-слабите данни от американската икономика, които намалиха очакванията, Федералния резерв скоро да намали монетарните стимули. Йената не показа реакция след серия от позитивни новини от Япония, а дилърите наблюдаваха дали това ще помогне на японските акции, които се сринаха с почти 15% от края на миналата седмица. Никей нарасна с 1.6% и временно облекчи страховете, че нов спад ще доведе до по-силно теглене на печалби в долар/йена.
Първоначалните молби за помощи срещу безработица в САЩ неочаквано нараснаха през последната седмица, а предстоящите продажби на жилища се увеличиха с по-малко от прогнозираното. В същото време икономиката е нараснала през първото тримесечие с малко по-малко от очакваното. Това показа, че пазарът изпреварва намеренията на ФЕД да намали покупките на облигации, а доларът вероятно засега ще консолидира.
Днес евро/долар е 1.3040 и близо до вчерашния 3-седмичен връх от 1.3062. Долар/йена е 100.88 като покупки на японските вносители в края на месеца оказват подкрепа на зелените пари да удържат 3-седмичното дъно от вчера на 100.46. Все пак по всичко изглежда, че доларът ще отчете осми пореден месец на растеж срещу йената, което е най-дългия период след 1995-96 година.
Йената е под натиск и заради слуховете, че японският правителствен инвестиционен пенсионен фонд обмисля по-гъвкав подход при разпределението на средствата, което може да позволи на инвестициите му в местните пазари на акции да нараснат при покачващите се индекси. Анализатори обаче предупреждават, че каквато и да е промяна в позицията на инвестиционния фонд ще дойде най-рано през следващата година и няма да има непосредствено влияние върху паричните потоци на фонда.
Специалистите прогнозират, че в момента йената може да напредне и да свали долара под 100 йени ако борсата в Токио падне под 5-седмичното дъно от вчера. Ръст на Никей води до търсене на рискови активи от японските инвеститори и съответно до покупки на чужди облигации. При спад на Никей следва репатриране. И наистина японските инвеститори отчетоха миналата седмица най-големите нетни разпродажби на чужди облигации за последните два месеца, когато и японските акции се сриваха. Това показаха вчера данни на министерството на финансите.
Все пак повечето инвеститори са на мнение, че огромните стимули на Японската централна банка в крайна сметка ще помогнат на акциите и съответно на долара за нови покачвания срещу йената. Икономическите данни от Япония също сочат като цяло към солидно възстановяване. Индустриалното производство нарасна през април с 1.7% спрямо предходния месец и по този начин надмина предварителните очаквания. Основният индекс на потребителските цени спадна през април с 0.4% на годишна база каквито бяха и прогнозите. Основният индекс на потребителските цени само за Токио, който е и водещ индикатор, се повиши през май с 0.1%, а това е много повече от предварителните прогнози за спад от 0.2%. Наличието на работни места също се подобри до най-добри нива след юни 2008 година.
Краткосрочният тренд на златото е вече възходящ
Златото нарасна днес до 2-седмичен връх, тъй като слабите икономически данни от САЩ намалиха опасенията, че Федералният резерв скоро ще намали програмата си по изкупуване на облигации. Ръст на активите на фондовете търгуващи със злато за първи път през последните 3 седмици също помогна на жълтия метал, който обичайно се счита за защита срещу инфлацията. Търсенето от физическия сектор обаче намаля.
В момента златото е на път да отчете втора поредна седмица на растеж и вече изглежда, че краткосрочният тренд е възходящ. Спот цената се покачи с 0.5% до 1419 долара, а по-рано удари и 1421 долара за тройунция, най-високо ниво след 15 май.
Страховете, че ФЕД може да започне да ограничава покупките на активи на стойност 85 милиарда долара на месец по-рано през лятото доведоха до разпродажби на златото и рали на долара. Последните обаче слаби икономически данни, показаха по-бавен растеж през първите три месеца на годината и изненадващ ръст на първоначалните молби за помощи миналата седмица, увеличиха шансовете, че ФЕД ще продължи със сегашните стимули, което ще държи лихвите на ниски нива.
Активите на най-големия фонд за търговия със злато в света SPDR Gold Trust нараснаха в сряда за първи път след 9 май до 1013.15 тона. Тези стойности обаче са все още близо до 4-годишните дъна, тъй като инвеститорите през тази година прехвърлят парите си към по-високо доходните акции.
Нарастващата цена на златото, която се повиши с над 4% през последните две седмици, отблъсна купувачите от Индия и Китай, двете държави най-големи потребители на злато в света. Когато цената пропадна през април до 2-годишно дъно от 1321.35 долара бяха налице трескави покупки. Сега обаче, когато цената се покачи над 1400 долара, физическия сектор в Азия е слаб. Прогнозите са, че при спад под 1370 долара търсенето отново ще се засили.
Отдел “Анализи валутни пазари”, ФК “Логос-ТМ” АД
Коментари