Масово бягство към долара и йената


Масово бягство към долара и йената
Снимка:

495

Еврото остана под натиск през изминалия ден, както и по време на азиатската сесия тази нощ.

Единната валута се понижи до 1.2323 спрямо американския долар в ранните часове на тази сутрин. Спрямо японската йена, еврото отбеляза ново 11.5-годишно дъно, понижавайки се до 96.50.

Британският паунд също бе сред губещите валути на форекс пазара. Английската валута се понижи до 1.5360 спрямо американския долар, което е най-ниската стойност от средата на януари.

Според рейтинговата агенция Fitch рискът от излизане на Гърция е напълно реален и нараства. Според агенцията, евентуално излизане на Гърция от еврозоната може да доведе до обезценяване на националната валута до половината от сегашното й ниво, което на свой ред би довело до неизпълнение на държавния дълг и на гръцките банки.

Испания е практически неплатежоспособна според директорът на пазарни стратегии в Лойдс. Междувременно стана ясно, че МВФ обмисля да предостави спасителен заем за обхванатата от икономическа криза Испания. Фондът е обсъждал подходящи планове за действие при извънредни ситуации в случай, че страната не успее да спаси една от най-големите си банки.

От Европейската комисия поискаха вчера Испания да даде подробности около плана за спасяване на Bankia. Четвъртата по големина банка в страната се нуждае от 23.5 милиарда евро спасителна помощ.

Икономиката на САЩ е забавила ръста си през първото тримесечие с повече, отколкото първоначално бе публикувано заради по-слабия ръст на потреблението и запасите, докато корпоративните печалби са отчели ръст.

Според изнесените данни БВП е нараснал с 1.9% на годишна база от януари до март.

Преди месец бе изчислено, че показателят се е повишил с 2.2%. В същото време обаче компаниите са отчели най-големите си тримесечни печалби от края на 2009 година насам. Корпоративните печалби, след облагането с данък, са нараснали с 11.7% спрямо предходното тримесечие и с 14.8% спрямо първото тримесечие, година по-рано.

Икономиката забавя своя ход, след като отчете най-висок ръст за последните година и половина през последното тримесечие на 2011 година - от 3%. Потребителските разходи също са се оказали на по-слабо от предвижданото ниво - отчели са ръст от 2.7%, а не от 2.9%. Въпреки това, те остават на най-високото си равнище от последното тримесечие на 2010 година насам.

Неочакваният ръст на бизнес разходите е подпомогнал неутрализирането на негативните ревизии на другите елементи на БВП. Все още остава несигурно дали умерената стъпка на ръст ще бъде достатъчна да доведе до спад в безработицата и ръст в търсенето. В тази връзка с интерес ще се очакват данните за безработицата на страната днес.

Новите молби за помощи за безработни в САЩ са нараснали през миналата седмица, което е потенциален сигнал, че създаването на нови работни места продължава да се забавя. Първоначалните молби за безработни се повишиха с 10 000 до сезонно коригираните 383 000 през седмицата, приключила на 26-и май, обяви вчера трудовият департамент на САЩ. Икономистите, участвали в проучване на Dow Jones Newswires, прогнозираха подаване на 370 000 нови молби през изминалата седмица.

Федералният резерв прогнозира безработицата да се понижи към 7.8% - 8%, до края на тази година. Стойността за април бе на равнище 8.1% и икономистите предвиждат тя да остане такава и през май.

Петролът загуби цели 18 долара от стойността си през месец май

През последния ден от месец май черното злато отново се търгуваше под силен натиск, като се понижи до 85.80 долара за барел, което е най-ниската му стойност от средата на октомври миналата година. Така американският лек суров петрол загуби 18 долара от стойността си през изминалият месец, което се равнява на малко повече от 17%.

Рискът от нова глобална икономическа рецесия е основният фактор, който влияе за пониженото търсене на суровината. По време на вчерашната търговия допълнителен натиск оказаха данните от енергийното министерство на САЩ, които отчетоха ръст в запасите за седмицата до 25.05.2012. Те са се увеличили до 384.7 млн. барела, спрямо 382.5 млн. барела за предходния период.

Златото отчете 4-ти пореден месец на спад, което е най-дългата му серия от разпродажби за последните 13 години.

През май благородният метал е изгубил 6,1% - най-чувствителният месечен спад за годината, след като доларът поскъпна с 5,4% спрямо индекс от 6 основни валути. Златото запазва високата си волатилност и разнопосочност при търговията.

Ценният метал все още не може да намери вярната посока, раздвоявайки се между корелацията си с еврото, към която се придържа през последните няколко месеца и ролята му на финансово убежище във времена на икономическа нестабилност. Жълтият метал се търгуваше в диапазона между 1550 – 1573 долара за унция, като в крайна сметка приключи деня на червено, на цена около 1560 долара.

Тази сутрин златото отново е подложена на лек натиск, като се търгува в нивата 1556/57 долара за унция.

Отдел “Анализи валутни пазари”, ФК “Логос-ТМ” АД

  • Етикети:

Още от Пазари


Помогнете на новините да достигнат до вас!


Радваме се, че си с нас тук и сега!

Посещавайки Expert.bg, ти подкрепяш свободата на словото.

Независимата журналистика има нужда от твоята помощ.

Всяко дарение ще бъде предназначено за неуморния екип на Expert.bg.

Банкова сметка

Име на получател: Уебграунд Груп АД

IBAN: BG16UBBS80021036497350

BIC: UBBSBGSF

Основание: Дарение за Expert.bg

Sportlive.bg
Реклама

Валути

BNB Logo
  • EUR
    1
    1.955
  • USD
    1
    1.87844
  • GBP
    1
    2.35062
  • JPY
    100
    1.21601
виж всички
Реклама

Най-четени новини


виж всички